Situace je vážná a alarmující. Finsko zatím neotevře hranice s Ruskem, oznámil premiér

před 3 měsíce 98

Finsko neotevře kontrolní stanoviště na hranicích s Ruskem, řekl ve vysílání Ale TV finský premiér Petteri Orpo. Vláda podle něj považuje situaci na hranici s Ruskem za „velmi vážnou a alarmující“, takže otevření hraničních přechodů v blízké budoucnosti je nemožné.

„Pokud víme, za východní hranicí žijí lidé, jejichž cílem je dostat se do Finska nelegálně,“ řekl Orpo. Nejde podle něj o stovky, ale o tisíce lidí. Úřady proto potřebují vypracovat opatření k omezení nelegální migrace.

Finsko hranice uzavřelo v listopadu loňského roku kvůli vysokému nárůstu žadatelů o azyl. V lednu potom sdělilo, že uzávěru prodlužuje o další čtyři týdny. „Soudě podle informací shromážděných úřady je pravděpodobné, že fenomén začne nanovo a bude se rozšiřovat, jak nám ukázaly předchozí zkušenosti,“ sdělilo tehdy ministerstvo vnitra.

Helsinky tvrdí, že ruské úřady s cílem vyvolat migrační krizi přepravovaly k rusko-finské hranici žadatele o azyl z blízkovýchodních, afrických a dalších zemí, kteří nemají platné doklady. Moskva takové tvrzení odmítla.

Zhruba v polovině prosince se nakrátko dva z přechodů otevřely, už po několika hodinách se je ale Finsko rozhodlo znovu uzavřít, když vyšlo najevo, že příliv migrantů se nezmenšil.

Finsko čeká 11. února druhé kolo prezidentských voleb. Právě situace na finsko-ruských hranicích byla jedním z hlavních témat předvolební kampaně, vedle nové role Finska jako člena Severoatlantické aliance. Zahraniční a bezpečnostní politika patří mezi klíčové ústavní kompetence finského prezidenta. Všech původních devět kandidátů slibovalo tvrdý postoj vůči Rusku v případě, že budou zvoleni. O funkci se nakonec v druhém kole utká bývalý premiér Alexander Stubb a někdejší ministr zahraničí Pekka Haavisto.

Přečtěte celý článek