Skandál mladých Rusů. Neunesli prohru s Běloruskem a odhazovali ceny

před 3 měsíce 75

 Profimedia

Za normálních okolností by ruská osmnáctka v sezoně zápolila proti Česku nebo Švédsku, načež by v dubnu nastoupila na mistrovství světa.

Jak je ale známo, světový hokej v návaznosti na ruskou válku na Ukrajině sbornou na neurčito vyobcoval.

Ruští reprezentanti tak musejí vzít zavděk menší turnaje s hrstkou okolních zemí, které od východní velmoci nedaly ruce pryč. Například osmnáctka hraje takzvaný Pohár budoucnosti.

V minulém týdnu na něm v běloruském Minsku vyzvala domácí dvacítku, kazachstánskou dvacítku a ruskou sedmnáctku.

O vítězi turnaje, kde se hrálo systémem každý s každým, podle očekávání rozhodl poslední duel mezi ruskou osmnáctkou a běloruskou dvacítkou.

Mladí Rusové nejdříve otočili z 0:3 na 5:3, ale nakonec padli 5:6 v prodloužení. A byli vzteky bez sebe.

Měli za to, že forvard Ivan Rjabkin byl při úniku v prodloužení podražený a že brankář Pjotr Andrejanov při následném rozhodující gólu čelil nedovolenému bránění.

Když pak Andrejanov, mimochodem naděje pro draft NHL 2025, měl převzít cenu pro nejlepšího ruského hráče na turnaji, nechal ji ležet na ledě a odjel zpět k modré čáře. To samé zopakoval, když ho vyhlásili celkově nejlepším brankářem. Vadim Dudorov zase odmítl trofej pro nejlepšího útočníka.

Vrcholem bylo, když kapitán sborné Jegor Surin, který by podle žebříčků mohl projít druhým kolem nadcházejícího draftu, odhodil stříbrný tác pro druhý nejlepší tým Poháru budoucnosti.

I ruská média hodnotí vystoupení dorostenců jako skandální. I proto, že sudí v rozhodujících okamžicích prodloužení podle všeho nechybovali.

"Opakované záběry jasně ukazují, že Rjabkin nebyl zastavený podražením ani jiným nedovoleným zákrokem a že jestli někdo Andrejanovovi bránil v chycení rozhodující střely, tak jen jeho vlastní obránce," napsal ruský web Chamionat.

"Nepřijatelné," kritizoval chování ruských dorostenců bývalý šéf běloruského hokeje Dmitrij Baskov.

"Prohrát se ctí a vzít si z porážek správné ponaučení, to je umění. A tenhle ruský tým ho ještě neovládl," dodal.

Trenér ruské osmnáctky Alexandr Titov zase podotkl, že jeho svěřenci odmítli převzít ceny sami od sebe a že je k tomu nikdo nenabádal. K rozhodčím doplnil: "Bylo to obvyklé pískání v domácím prostředí, nic nového."

Nevhodným chováním při závěrečném ceremoniálu na sebe Rusové upozornili už v minulosti.

Například ve finále dospělého mistrovství světa 2010 neunesli poměrně překvapivou porážku od Česka. Téměř všichni hráči sborné si tehdy sundali stříbrnou medaili z krku hned po převzetí.  

Ještě větší skandál ztropili o pět let později v Praze, když po finálovém debaklu 1:6 od Kanady předčasně zmizeli z ledu, aniž by si vyslechli kanadskou hymnu. Zůstala jen hrstka poražených v čele s Alexandrem Ovečkinem a Jevgenijem Malkinem.

"Osobně jsem se zúčastnil 29 šampionátů, ale nic takového se nikdy nestalo. Bylo to pro mě obrovské zklamání," hřímal - dnes už bývalý - šéf světového hokeje René Fasel.

Ruský hokej tehdy musel zaplatil pokutu v přepočtu asi dva miliony korun. Tentokrát zřejmě vyvázne bez trestu, "jen" s pošramocenou pověstí.

Přečtěte celý článek