Skandál v italském fotbale. Žalobce navrhuje trest i pro Nedvěda

3 měsíce starý 110

 Reuters

Vyšetřování se táhlo dva roky a s napětím ho sledovali fanoušci předních velkoklubů Juventusu a Neapole, aktuálně třetího a čtvrtého týmu Serie A. Celkem se kauza týká 11 klubů a 61 funkcionářů, soudní tribunál Italské fotbalové asociace ji začal projednávat dnes.

Podezřelí funkcionáři a jejich kluby měli aktivně manipulovat s účetnictvím a mimo jiné upravováním příjmů za přestupy "vylepšovat" své účetní knihy. Ty jsou důležité i z hlediska finanční fair play (FFP), kterou sleduje UEFA. 

Podle deníku La Gazzetta dello Sport navrhl žalobce pro Juventus pokutu 800 tisíc eur (přibližně 20 milionů korun) a tresty zákazu působení ve fotbale pro jeho čelné funkcionáře.

Prezident Andrea Agnelli by se měl od fotbalu distancovat na rok, viceprezident Pavel Nedvěd na osm měsíců. Vůbec nejvyšší trest pak žalobce požaduje pro Fabia Paraticiho. Současný funkcionář Tottenhamu by se za své jednání v předchozí funkci ředitele Juventusu měl stranit fotbalu 16 měsíců.  

Také Neapol by měla na delší čas přijít o svého šéfa Aurelia De Laurentiise, kterého žalobce navrhuje potrestat zákazem na 11 měsíců a pět dní. Další tresty pak navrhuje pro jeho manželku a dvě děti, které spolu s ním jihoitalský klub vedou. Neapol by podle návrhu žalobce měla zaplatit pokutu 329 tisíc eur, tedy osm milionů korun. 

Pokuty hrozí i dalším klubům, které jsou do kauzy zapleteny. Mezi nimi jsou například Sampdoria, Empoli, FC Janov nebo Parma. 

Soud bude pokračovat ve čtvrtek a pátek, verdikt se očekává po Velikonocích. 

Zdroj