Škatulata v britské vládě. Premiér Johnson mění ministry, startuje tak éru po covidu

4 dny starý 4

Ministerstvo zahraničí, spravedlnosti, školství a bydlení. Tyto resorty budou mít v Británii nové šéfy. A nemusí být jediné. Konzervativní premiér chce obměnou svých nejbližších spolupracovníků zahájit nové období své vlády. Soustředit se bude na obnovu ekonomiky po pandemii. Uvedla to Johnsonova kancelář.

Ministerský předseda označil za jednu z priorit své původní vlády boj s nerovnostmi mezi různými regiony Spojeného království, nicméně jeho předvolební sliby musely jít stranou kvůli koronaviru. Řízením těchto snah byl nyní pověřen Gove, který se v minulosti v kabinetu zabýval mimo jiné dopady brexitu a nově má kromě jiného na starosti udržování vztahů mezi čtyřmi zeměmi, jež tvoří Spojené království, tedy mezi Anglií, Severním Irskem, Walesem a Skotskem.

Řada členů dosavadního kabinetu byla v posledních měsících terčem silné kritiky a Johnson i proto ve středu zahájil změny. „Víme, že veřejnost po nás chce, abychom přišli s opatřeními, jež se týkají jejích priorit. Proto se chce premiér ujistit, že má k dispozici ten pravý tým,“ řekl k reorganizaci Johnsonův mluvčí.

Raab, který podle očekávání přišel o pozici šéfa diplomacie, čelil v poslední době skandálu kvůli tomu, že pobýval na dovolené v Řecku, zatímco v Afghánistánu probíhal převrat a země padla do rukou Tálibánu. Raab se ale s vládou neloučí, přechází do čela resortu justice a bude také nově místopředsedou kabinetu.

Za poměrně překvapivý označují britská média odchod Bucklanda, který patřil k nejpopulárnějším ministrům. Jeho odchod zřejmě souvisí s nutným přesunem Dominica Raaba.

Svůj odchod ve středu na Twitteru oznámil jako první ministr školství Williamson, který byl kritizován kvůli uzavírkám škol a reorganizaci závěrečných zkoušek během pandemie. I ministr pro bydlení a místní samosprávy Jenrick se v poslední době potýkal s řadou skandálů.

Premiérova kancelář v Downing Street potvrdila, že v pozici ministra financí zůstává Rishi Sunak a ministryní vnitra zůstane Priti Patelová.

Diplomacii nově povede Liz Trussová, dosavadní ministryně obchodu. Gove, bývalý ministr životního prostředí a spravedlnosti z vlád Theresy Mayové a Davida Camerona, bude nově ministrem pro bydlení.

Zdroj