Městský soud v Praze rozhodl spor o hudbu k písni Pábitelé. Zamítl žalobu jejího autora Ladislava Štaidla. Tvrdil, že je od Pábitelů z roku 1984 odvozený novější britský hit Hold Back the River. Podle soudu se to ale neprokázalo. Právník britského zpěváka Jamese Baye Radim Krofta je s verdiktem spokojený. Štaidlův právník Rudolf Leška doporučí klientovi, aby se proti verdiktu odvolal. Po smrti Ladislava Štaidla pokračuje ve sporu jeho syn Jiří.

Praha 13:12 16. února 2024

Ladislav Štaidl na snímku z června 2019

Městský soud v Praze rozhodl spor o hudbu k písni Pábitelé. Zamítl žalobu jejího zesnulého autora Ladislava Štaidla | Zdroj: Profimedia

„Vycházeli jsme z počátku z vyjádření britského akreditovaného muzikologa, který nám sdělil, že ta podobnost spočívá jenom v nějakém motivu, který se stále dokola opakuje v různých skladbách lidové hudby, populární hudby a tak dále,“ říká právník britského zpěváka Jamese Baye Radim Krofta, který je s verdiktem spokojený.

Hudba k britskému hitu není podle soudu odvozená od české písně Pábitelé

Po smrti Ladislava Štaidla pokračuje ve sporu jeho syn Jiří. Tvrdí, že britský zpěvák James Bay odvodil hudbu od skladby, kterou v roce 1984 nazpíval Karel Gott. Hold Back the River je z roku 2014.

Podle soudu ale britský hit není plagiát. Soudkyně Alena Červená řekla, že taková melodie se objevuje v mnoha dalších skladbách napříč různými žánry. Štaidlův právník zváží odvolání.

Skladba Pábitelé nazpívaná Karlem Gottem v roce 1984:

Píseň Hold Back the River od Jamese Baye z roku 2014:

Marie Veselá, jar

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. ‚Brutální vražda vykonaná Kremlem.‘ Evropští politici kritizují ruský režim za smrt Navalného

  2. Navalnyj byl pro Kreml velmi nebezpečný jako symbol. V Rusku měl vliv, podotýká expert Soukup

  3. Ledecká se do lyžařského Světového poháru vrátila 17. místem ve sjezdu. Opět zazážila Gutová-Behramiová

  4. Ruský opozičník Alexej Navalnyj je po smrti, oznámila vězeňská služba. Putin byl informován

  5. Skladba Hold Back the River není plagiát, českou píseň Pábitelé nekopíruje. Motiv je běžný, řekl soud

  6. Špionáž placená z fondu na pomoc obětem. Polská vláda PiS sledovala opozici i vlastní členy

Aktuální témata

Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme