Skok o procentní bod. ČNB zvýšila úrokové sazby na 3,75 procenta

1 měsíc starý 41

Již po několikáté v tomto roce zvedla Česká národní banka úrokové sazby. Ekonomové odhadovali, že takzvaná základní dvoutýdenní repo sazba – od které se odvíjí například úročení hypoték a dalších úvěrů – poskočí o 0,75 procentního bodu, tedy z 2,75 na 3,5 procenta.

Členové bankovní rady nakonec zvýšili základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny, uvedl, že počítal i s tím, že ČNB navýší základní sazbu až k úrovni čtyř procent. „Nicméně zpomalení ekonomiky, postupný pokles inflace díky bazickým efektům a posílení koruny po zklidnění globální nejistoty mohlo nakonec ČNB přesvědčit, že sazby jsou zbytečně vysoko.“

Ekonom dodal, že by v současné době volil mírnější přístup k úrokovým sazbám než v posledních měsících. Především kvůli současné situaci s cenami energií.

„Neustále rostoucí ceny energií výrazně ohrožují české domácnosti a průmysl. V datech už vidíme, že české domácnosti čím dál méně utrácejí. A nejen ty, které byly postižené přechodem pod DPI, ale i ty, co zatím na účtech vyšší zálohy nevidí, ale ví, že nakonec k nim také dorazí,“ popsal Navrátil.

Česká národní banka se snaží zvyšováním úrokových sazeb ovlivnit inflaci. Ta v listopadu činila šest procent. „A to i navzdory odpuštění DPH u energií, bez kterého by se pohybovala u sedmi procent,“ uvedl Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Podle ekonomky investiční skupiny LOGeco Jany Mückové jsou ekonomové, včetně těch z ČNB, rozděleni na dvě skupiny: „Ta první chce zkrotit inflaci vyššími sazbami. Druhá část odborníků naopak tvrdí, že inflace se v příštím roce uklidní, a raději by na první místo stavěli růst hospodářství. Řadím se k těm ekonomům, kteří zvyšování sazeb schvalují, protože si myslím, že inflace jako taková není pouze krátkodobým výkyvem, ale bude nás obírat o úspory delší dobu.“

Mücková dodala, že je zásah ČNB pouze logickým „šlápnutím na brzdu“ v době, kdy zdražování dopadá na všechny, především na osoby s nízkými příjmy.

Míra inflace je tak o čtyři procenta vyšší než vytyčený cíl České národní banky. Ta chce růst spotřebitelských cen udržet na dvou procentech. Právě z toho důvodu přistoupila v posledním roce již po páté k navýšení základní úrokové sazby.

Úprava úrokových sazeb sice neovlivní současnou míru inflace, jde ale o strategii ČNB, kterou se snaží nasměrovat inflaci směrem k vytyčenému cíli dvou procent. „Na současné inflační tlaky nebude rychlý růst sazeb příliš účinný, jelikož úrokový kanál se projeví až se zpožděním zhruba v ročním horizontu,“ dodal Seidler.

Začátkem roku 2021 byla základní úroková sazba na 0,25 procentního bodu. Za letošní rok se tak výše úrokové sazby zvedla o 3,25 procentního bodu. Současná výše základní úrokové sazby je největší od roku 2008.

Zdroj