Školy čekají další dodávku testů, hasiči je rozvezou do krajů

2 měsíce starý 8

Žáci a zaměstnanci se ve školách testují od 12. dubna, kdy na prvním stupni základních škol začala rotační výuka. Při ní se třídy po týdnu střídají doma a ve škole. Speciální školy a malotřídky obnovily prezenční výuku a pro předškoláky a děti rodičů vybraných profesí se znovuotevřely i školky.

Od pondělí 26. dubna se obnoví také praktická výuka ve středních školách a do školek v regionech s nízkým výskytem nákazy se mohou vrátit všechny děti. Kromě školek v těchto regionech bude všude podmínkou docházky dvakrát týdně antigenní testování na covid-19.

Už minulý týden rozvezli hasiči do krajů 4,1 milionu testů. Šlo o 2,6 milionu antigenních testů od společnosti Lepu a 1,5 milionu později objednaných testů od společnosti Singclean. Oboje se vyrábí v Číně a podle odborníků nejsou úplně spolehlivé. Celkem bylo podle dřívějších informací pro školy k dispozici asi 7,6 milionu testů. První dodávka měla stačit zhruba na dva týdny.

Zakázku na dalších 5,6 milionu antigenních testů do škol vypsala správa minulé úterý. Možné budou testy z přední části nosu nebo z dutiny ústní. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) avizoval, že prověřuje také možnosti testování dětí přesnější PCR metodou zpracovanou v laboratoři místo antigenních testů přímo ve školách. Na to, že by PCR testování bylo lepší, upozorňuje podle ministra Plagy dlouhodobě i jeho resort. Podle Arenbergera by ale mohla být problematická logistika a dostupnost laboratorních kapacit.

Distribuce vakcíny Johnson & Johnson

Ministerstvo zdravotnictví ve středu spustí distribuci vakcín Johnson & Johnson do ordinací praktických lékařů, dostanou zatím 14 400 dávek. Resort o tom informoval na svém webu, zároveň poukázal na nové informace Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Původně měly první vakcíny Johnson & Johnson do ordinací praktických lékařů dorazit v pondělí.

Zdroj