Školy se zavírat nebudou, slibuje Vojtěch. Nákaza se šíří mezi neočkovanými dětmi

4 dny starý 4

Vojtěch na tiskové konferenci slíbil, že výuka na školách bude letos nepřerušená. „Neplánujeme zavírat školy, to tady mohu sdělit. Školy se zavírat nebudou,“ řekl ministr. Stejně tak vyloučil, že by mohlo nastat testování ve firmách. „V tuto chvíli nikoliv,“ odpověděl na dotaz šéf resortu zdravotnictví.

Ministr dále zmínil, že nákaza koronavirem se aktuálně šíří zejména mezi mladými neočkovanými lidmi. Testování na školách podle něj neodhalilo dramatické výsledky. „Pokud jde o záchyty jako takové, nejsou na školách nějak dramatické. V zásadě jsou očekávatelné a potvrzují obecně trend šíření nákazy,“ řekl Vojtěch.

Vyšší množství případů bylo podle něj zachyceno na středních školách, respektive na odborných učilištích. Na základních školách pak testy odhalily menší množství infikovaných.

Podle Vojtěcha není na pořadu dne pokračovat v plošném testování na školách. Připustil však, že jinak by tomu mohlo být v místech, kde by se nákaza více rozšířila. „Může se k tomuto testování přikročit na regionální úrovni,“ doplnil ministr zdravotnictví.

Dušek: Až 92,3 procenta infikovaných jsou neočkovaní

Šéf resortu školství Robert Plaga (za ANO) na tiskové konferenci zmínil, že testování na školách pomohlo zmapovat situaci. „Byl bych velmi rád, abychom k situaci, která tu na podzim je, přistupovali zodpovědně. Musí být naším zájmem, aby ten návrat žáků do škol byl trvalý. Samozřejmě, že covid tu pořád je,“ varoval Plaga.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) Ladislav Dušek na brífinku řekl, že má „samé pozitivní zprávy“. Epidemie podle něj aktuálně v Česku nemá dramatická čísla. Podle jeho dat je pozitivních pouze 25 lidí na 100 tisíc obyvatel. „Nákaza se šíří zejména mezi mladými lidmi, hlavně pak mezi neočkovanými,“ prozradil Dušek s tím, že mezi pozitivními případy je až 92,3 procenta bez vakcíny.

Konkrétně je na středních školách a učilištích podle dat, které Dušek představil, 21 pozitivních testů na 100 tisíc obyvatel. U základních škol jde o 12 nakažených na stejné množství obyvatel. „Šetření krajských hygienických stanic potvrdilo, že ty záchyty jsou relativně nízké,” uvedl ředitel ÚZIS.

Zdroj