„Skončí to katastrofou, vězni nám přerůstají přes hlavu.“ Ve Švédsku si mladí gangsteři troufají i na personál

před 5 měsíce 74

Vazební věznice a nápravná zařízení ve Švédsku praskají ve švech a současně v nich narůstá násilí mezi delikventy i proti personálu. Agresory jsou zpravidla mladí členové zločineckých gangů. „Vězni víceméně přebírají kontrolu nad odděleními,“ uvedl Christer Hallqvist, předseda odborů Vězeňské a probační služby.

Veřejnoprávní televize SVT zveřejnila záběry bezpečnostní kamery z věznice se zvýšenou ostrahou Tidaholm. Na muže na videu útočí několik spoluvězňů pěstmi a kopanci. Bitka byla sice po minutě přerušena dozorci, ale nebývá to tak vždycky. Jde přitom pouze o jeden z tisíců podobných incidentů. Loni bylo nahlášeno 1333 případů vyhrožování a násilí mezi vězni a 2354 proti zaměstnancům.

„Personál ustupuje, místo aby se držel poblíž, a nestíhá incidenty odvracet. Skončí to katastrofou,“ dodal Christer Hallqvist. V některých nápravných zařízeních zašla podle něj situace tak daleko, že vězni už převzali kontrolu nad odděleními. Ředitel bezpečnosti švédské vězeňské služby Kenneth Holm se zmínil o rostoucí „neúctě k našim zaměstnancům“.

Ministr spravedlnosti Gunnar Strömmer „velmi napjatou situaci“ vnímá jako důsledek vážného vývoje kriminality v průběhu mnoha let a skutečnosti, že posilování vězeňské služby začalo příliš pozdě. „Nyní přijímáme všechna opatření, která jsou v našich silách, abychom Vězeňské a probační službě poskytli podmínky pro zvládnutí tlaku, který zažívá tady a teď.“

Jedním z důvodů vyhroceného stavu je přeplněnost káznic. Kapacita je někde překročena i dvojnásobně. SVT informovala o případech, kdy museli být zadržení ze Stockholmu převezeni do jiných regionů a někteří museli být kvůli nedostatku místa na začátku ledna propuštěni.

Televize SVT zveřejnila přepis několika záznamů o incidentech. Jako odsouzení pachatelé vražd v nich figurují členové zločineckých gangů, kterým je teď něco kolem dvaceti. Ve výkonu trestu napadají spoluvězně a vyhrožují personálu.

Ve Švédsku v posledních letech bují násilí spojené s vyřizováním účtů mezi konkurenčními gangy. Současná středopravicová vláda to dává za vinu nezvládnuté integraci migrantů v době, kdy zemi vedli sociální demokraté.

„V současné době máme téměř 1000 klientů spojených s organizovaným zločinem a kriminálními gangy. Je to pro nás nová výzva,“ uvedl ředitel bezpečnosti švédské vězeňské služby Kenneth Holm.

Přečtěte celý článek