Škrtání dotací má podle Stanjury pokračovat. Čeká ho souboj s lobbisty

6 měsíce starý 16

Objem státních dotací se v příštích dvou letech sníží o 54,4 miliardy korun. Z toho o 45,6 miliardy korun se dotace zkrátí už v příštím roce. Na tiskové konferenci k představení tzv. konsolidačního balíčku to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Řada expertů očekávala škrty vyšší. Stanjura následně pro deník Echo24 řekl, že se o dotacích vedla těžká politická debata, která skončila kompromisem. V započatém úsilí chce ministr pokračovat i v dalších letech. Podle člena Národní ekonomické rady vlády (NERV) Dominika Stroukala čeká vládu těžké vyjednávání se zájmovými skupinami.

Většinu zkrácení dotací budou tvořit podpory v resortech průmyslu a obchodu a zemědělství. Stanjura zdůraznil, že snížení dotací je trvalé, bude se tak projevovat i v dalších letech. „Měli jsme obrovský seznam, asi sedm stran A4, kde jsme měli jednotlivé dotační tituly po resortech a procházeli jsme to velmi podrobně. Takže víme přesně, které dotační tituly se úplně zruší nebo u kterých se třeba jen sníží objem,“ uvedl pro Echo24 Stanjura.

„Nemusí to být z miliardy na nulu, může to být třeba z miliardy na 300 milionů a tak podobně. Je to první krok, chci v tom úsilí pokračovat dlouhodobě. U každého rozpočtu budeme vyjednávat o dotačních titulech,“ dodal Stanjura s tím, že na některé tituly je samozřejmě právní nárok, takže tam je situace specifická.

„Pokud bude nicméně kdokoliv chtít vypsat jakýkoliv dotační titul, tak bude muset vysvětlit, proč tak vysoký a jestli je účelný. Zároveň je vždy třeba promyslet, zda není cesta zvýšit spoluúčast těch příjemců a tím pádem snížit objem vyplacených státních peněz, aby ta dotace nebyla takzvaně skoro zadarmo. Je nutné, aby se příjemce výrazně podílel finančně na tom projektu, na který čerpá dotaci,“ řekl pro Echo24 Stanjura.

Stanjura, který sám sebe označil za člověka, který nemá rád dotace, řekl, že při přípravě konsolidačního balíčku přišla vhod i zpráva Národního kontrolního úřadu, s jejímiž závěry by se dle svých plně ztotožnil. NKÚ mimo jiné ve své zprávě psal, že dotací je příliš mnoho, jsou neefektivní a že pokřivují trh. „V řadě případů dotace neprodukují žádnou hodnotu. Šlo každopádně o velmi těžkou politickou debatu, to je potřeba říct. Když ale nejste schopen u některých titulů vysvětlit, k čemu vlastně jsou, tak musíme říct stop,“ řekl pro Echo24 Stanjura.

Vládu teď čeká tvrdý boj s lobbisty, říká člen NERV

Stanjura dodal, že stát by se měl vrátit k původní definici, proč dotace vlastně vznikaly. „Já jsem schopen podporovat dotace, které například budou snižovat regionální rozdíly. Kraje jsou moc velké měřítko, měli bychom jít o úroveň níž, například na úroveň obcí s rozšířenou působností. V žádostech o dotace velmi často logicky uspějí ty bohatší regiony, což je potřeba změnit,“ dodal Stanjura.

První místopředseda hnutí STAN Lukáš Vlček deníku Echo24 sdělil, že úroveň škrtu v dotacích je dobrým kompromisem. „My od začátku kritizujeme, že dotační politika je rozbujelá, že není komplementární, že by se například evropské a národní dotace měly lépe doplňovat. Zároveň je ale pravda, že když podpoříte dobrý projekt částkou, která nemusí a neměla by být stoprocentní, často je to třeba 40 nebo 50 procent, tak vy tím tu oblast rozhýbete a zpětně přes DPH, přes fyzické a právnické osoby peníze státu vrátíte,“ řekl Vlček. „Programy se ale musí nastavit tak, aby v první řadě plnily funkci takzvaně kohezní, aby srovnávaly rozdíly mezi regiony a tak podobně,“ dodal Vlček.

Ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Dominik Stroukal deníku Echo24 sdělil, že vždycky jde škrtat více. „Je to ale zároveň trochu zázrak. Kdyby mi někdo před rokem řekl, že z těch 70 miliard, které chtěl stát konsolidačním balíčkem ušetřit, vlastně skoro celou částku pokryje jedna položka, tak bych tomu nevěřil,“ uvedl Stroukal s tím, že vláda zašla dál, než co navrhoval NERV.

„Teď teprve začne to vyjednávání s různými skupinami, které budou lobbovat, aby se ‚jejich‘ dotace nerušily. Pokud se to ale podaří dotáhnout a bude to skutečně přes padesát miliard, tak to bude vlastně svého druhu opravdu zázrak. Ačkoliv já jsem zastáncem toho, že vždy jde škrtat ještě více,“ dodal Stroukal.

Zdroj