Škrty v zaměstnaneckých benefitech státní kase nepomůžou. Firmy výhody zruší, varují experti

6 měsíce starý 9

V rámci konsolidačního balíčku se vláda rozhodla, že „zacvičí“ i s benefity pro zaměstnance. Jednat se má o příspěvky do fitness center, další sportovní aktivity, na kulturu, nákupy v lékárnách, vzdělávání, nebo dětské tábory.

ČTĚTE TAKÉ: Žádná apokalypsa Česku nehrozí. Vláda se chytla do pasti a vystrašila veřejnost, říká Kovanda

„Nepochybuju o tom, že zaměstnavatelé, zvlášť ti větší, budou benefity svým zaměstnancům ve 21. století i nadále poskytovat,“ sdělil šéf klubu Jan Jakob (TOP 09).

Jenomže podle nového průzkumu Unie zaměstnavatelských svazů ČR nebudou. Podle něj by 94 procent zaměstnavatelů benefity úplně zrušilo nebo omezilo. „Pokud stát daňové zvýhodnění zruší, zaměstnavatelům se to prodraží a benefity přestanou poskytovat,“ uvedl výkonný ředitel unie Vít Jásek.

Volnočasové benefity přitom aktuálně dostávají tři čtvrtiny všech zaměstnanců České republiky. Jejich zrušení by státní pokladnu mohlo naopak o zisk připravit. „Stát mimochodem nezíská těch proklamovaných 1,4 miliardy korun, protože když to zaměstnavatelé přestanou poskytovat, tak z toho žádné daně nevybere,“ zhodnotil Jásek.

Hrozí menší návštěvnost

Navíc budou mít o to menší návštěvnost a prodej i firmy, kde zaměstnanci benefity využívali. „Uživatelé multisportkarty tvoří asi 50 procent naší návštěvnosti,“ podotkla manažerka Fitness centra Martina Hloupá. „Stát možná může ušetřit o něco méně, ale nakonec ušetří,“ zhodnotil ekonom Jan Bureš.

Přetrvávající nedostatek zaměstnanců ale podle některých odborníků zkrouhnout benefity nakonec nedovolí. „Je tu nějaký dlouhodobý tlak. Zaměstnanci prostě nejsou pro zaměstnavatele snadno dostupní a za těchto okolností si zaměstnavatelé nemůžou dovolit nějak skokově zhoršit podmínky pro své lidi,“ dodal datový analytik Tomáš Ervín Dombrovský.

Jestli nové vládní škrty připraví zaměstnance o benefity, uvidíme nejdříve v příštím roce.

Zdroj