Skvělá show Šonky. Jako první pilot podletěl v Česku most, dováděl na Dolní Moravě

4 měsíce starý 82

Most s názvem Sky Bridge 721 odvíjejícím se od jeho délky 721 metrů se za krátkou dobé své existence proslavil i za hranicemi České republiky. Americký časopis Time ho nedávno umístil na titulní stránku a k tomu ho zařadil mezi 50 nejlepších míst na světě.

A Šonka ve spolupráci se společností Red Bull rád hledá nová dobrodružství. Například loni závodil vzhůru nohama proti formuli 1 a teď ho stejně jako tisíce turistů nalákala nová atrakce na Dolní Moravě. „Nejtěžší bylo získání povolení. Ohledně létání jsem věděl, že je to skvělá lokace, kde se budu moct fantasticky vyřádit,“ popisoval vítěz Red Bull Air Race z roku 2018.

Zatímco turisté míří po svých na most a z něj se kochají, 44letému Šonkovi se naskytl pohled jako zatím nikomu jinému. Usedl do svého speciálu Extra 300 SR a v rychlosti kolem 350 kilometrů za hodinu při západu slunce most podletěl. K tomu ještě přidal bonus. „Povedlo se mi několik akrobatických kousků – nešlo jen o samotný rovný podlet pod lávkou, ale dělal jsem okolo ní například tři loopingy za sebou a další figury,“ vysvětlil bývalý pilot vzdušných sil Armády České republiky.

Šonka byl zvyklý podlétat Řetězový most v Budapešti vedoucí přes řeku Dunaj v rámci zmiňované série Red Bull Air Race. „Pod mostem jsem létal mnohokrát, v Česku to ale bylo poprvé,“ podotkl pilot. Nebyla to přitom premiéra jen pro Šonku. V tuzemsku doposud nikdo nedostal povolení prosvištět v letadle pod jakýmkoliv mostem.

Zdroj