Slábne americká podpora Ukrajiny? Biden ztratil trpělivost během hovoru se Zelenským

4 měsíce starý 15

Když Rusko 24. února zaútočilo na Ukrajinu, začali spolu americký prezident Joe Biden a jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj pravidelně telefonovat vždy poté, co USA oznámily vojenskou či finanční pomoc. Jeden takový hovor proběhl i 15. června. Podle webu nbcnews.com ale čtyři osoby obeznámené s jeho obsahem nyní uvedly, že se měl odehrát v odlišeném duchu, než je obvyklé.

Biden prý Zelenskému oznámil, že právě schválil pomoc ve výši miliardy dolarů pro Ukrajinu, ale ukrajinský prezident okamžitě začal vyjmenovávat, co dalšího jeho země potřebuje a nedostává. Kvůli tomu měl Biden ztratit trpělivost, uvedli lidé obeznámení s obsahem hovoru s tím, že měl zvýšeným hlasem říct, že „Američané byli docela štědří a jeho administrativa s americkou vládou usilovně pracují na pomoci pro Ukrajinu“. Podle amerického prezidenta mohl Zelenskyj projevit trochu více vděčnosti.

Americký web zdůraznil, že Bidenova frustrace se stupňovala již několik týdnů před červnovým telefonátem. Biden a někteří z jeho nejvyšších spolupracovníků prý měli pocit, že administrativa dělá maximum, ale Zelenskyj nadále upozorňoval pouze na to, co se nedělá.

Od červnového telefonátu se ale vztahy obou prezidentů prý jen zlepšovaly. Zelenskyj navíc po hovoru učinil prohlášení, ve kterém poděkoval Spojeným státům za velkorysou pomoc. „Měl jsem důležitý rozhovor s americkým prezidentem Bidenem,“ uvedl ve videozáznamu. „Jsem za tuto podporu vděčný. Je obzvláště důležitá pro naši obranu v Donbasu,“ dodal Zelenskyj.

Podle amerického webu ale může Bidenův výstup odrážet fakt, že by podpora Kongresu i veřejnosti pro posílání miliard dolarů na Ukrajinu mohla začít slábnout. V současné době se totiž mluví o další pomoci pro Ukrajinu ale Biden čelí odporu některých republikánů a demokratů, kteří se neúčastnili schvalování předchozí podpory. Bílý dům zatím neuvedl, o jakou částku by mělo jít. Zákonodárci a ukrajinští lobbisté však doufají ve 40 až 60 miliard dolarů. Podobné číslo odhadují i lidé obeznámení se současnými diskuzemi, když uvádějí, že by mělo jít zhruba o 50 miliard dolarů.

Ukrajinské úsilí získat další vojenskou a finanční podporu se během posledních týdnů zvyšuje, jelikož se Ukrajina snaží dosáhnout velkého postupu ještě před nástupem zimy. To se odrazilo i na schůzce spojenců, kterou svolal americký ministr obrany Lloyd Austin 12. října do Bruselu. „Všichni zintenzivňovali své úsilí,“ uvedl jeden z představitelů, který se jednání účastnil. Země se podle něj snažily najít cokoli, co by mohlo pomoci ukrajinské armádě. „Naléhavě jsme jim chtěli dodat protivzdušnou obranu a cokoli, co bychom mohli dodat ještě před zimou, aby mohli být v současné ofenzivě úspěšní,“ dodal americký ministr obrany.

Zdroj