Šlachta: Propuštění Ratha po polovině trestu je nevýchovné. Taková je ale naše justice

5 měsíce starý 110

Rath si odseděl polovinu svého trestu. Navíc dostal sedmiletou podmínku. K propuštění bývalého hejtmana má dojít během několika hodin. „Jedna linie je to, že splnil podmínky propuštění a o jeho propuštění rozhodl krajský soud. Tam je všechno v pořádku. Na druhou stranu všichni víme, co provázelo odsouzení doktora Ratha. Podle mě je propuštění po polovině trestu nedostatečné,“ má jasno Šlachta.

„Už bych skoro řekl, že po letech ten trest není výchovný a odpovídající. To je ale stav naší justice,“ dodal bývalý šéf ÚOOZ.

Podle advokáta Jana Vučky se Rathovo propuštění dalo očekávat. „Prvostupňový soud o tom jednou už rozhodl a odůvodnil to. Nemyslel jsem si, že druhostupňový soud by to zrušil. Podmíněné propuštění není automatické, ale řekněme za zásluhy. Musí dokázat, že se polepšil, byl kladně hodnocen z věznice a nějak demonstrovat svoji nápravu. Pan doktor Rath dokonce jasně deklaroval, že si trest zasloužil a soud to přijal jako dostatečný důkaz,“ vysvětlil Vučka.

A co na tehdejší zatčení Ratha říkal bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl z ODS? „Říkal jsem si, že kdo zachází, tím také schází. David Rath jako velmi schopný manipulátor zkriminalizoval lidi kolem sebe. Výsledek známe všichni. Myslím, že teď má velkou radost, že se o něm mluví, protože z něj pak děláme celebritu,“ uvedl Bendl.

„Kauza Davida Ratha je bohužel jedna z velmi mála korupčních kauz, které někdo v České republice dotáhl do toho, že si ji šel někdo odsedět. V České republice to není úplně zvykem,“ dodala předsedkyně KSČM Kateřina Konečná.

Zdroj