Slavia se pustila do reprezentace: Hazard se zdravím hráčů. Prosili jsme, ať nehrají

4 měsíce starý 67

Kdekdo se podivoval, když byla hodinu před úterním zápasem s Walesem oznámena sestava Čechů. Trenér Jaroslav Šilhavý do základní jedenáctky postavil i Tomáše Součka s Lukášem Masopustem. Tedy fotbalisty, kteří toho za reprezentaci odkopali mnoho a nic neřešící utkání pro ně představovalo další únavu a riziko zranění.

Duel s „ostrovním“ soupeřem mohl posloužit jako test pro nováčky, kteří by nasbírali potřebné zkušenosti. Říká se, že reprezentovat je vždy čest, což ve středu potvrdil i Souček, jehož nasazení bylo označováno za zbytečné. „Vždycky bylo mým snem hrát za reprezentaci. Nedá se to porovnat s jakýmkoliv klubem. Když si obléknu dres se lvem, nejraději bych hrál zápas každý den,“ napsal záložník West Hamu United na Twitteru.

Ale Slavia Praha si myslí, že výběr sestavy na Wales (1:1) měl být daleko pragmatičtější. Její Masopust si totiž z přáteláku odnesl zranění, mimo hru bude šest týdnů a přijde tak třeba o víkendový klíčový ligový duel s Viktorií Plzeň. Nebo o čtvrtfinále Evropské konferenční ligy s Feyenoordem Rotterdam. „Sešívání“ vydali na klubovém webu prohlášení, ve kterém vedení národnímu týmu spílají.

Nasazení Masopusta nechápeme

„Nejednalo se o nic jiného, než o hazardování se zdravím přetížených hráčů SK Slavia Praha i dalších klubů a o poškození zájmů celého českého fotbalu. I když někteří hráči měli před semifinále play-off o mistrovství světa ve Švédsku zdravotní potíže nebo nebyli po zranění v ideálním fyzickém stavu, chápala Slavia vážnost situace pro český fotbal a podpořila ho uvolněním vyžádaných hráčů.“

Každopádně národní tým tuto kooperaci v nesoutěžním střetnutí nepodpořil. „Od reprezentace, jako od strategického partnera, jsme očekávali stejný přístup v případě následného přátelského utkání ve Walesu,“ stěžuje si úřadující mistr. Zvláště proto, že naléhal, ať v Cardiffu trenérský štáb pošetří její opory.

„Klub se potýká s mnoha zraněními fotbalistů A-týmu, a proto prosil vedení FAČR i národního týmu, aby hráče Slavie v přátelském utkání ve Walesu nenasazovali, nebo je alespoň nasadili šetrně s ohledem na jejich zdravotní stav a vytížení. Nasazení nedávno zraněného Lukáše Masopusta, který v předchozím kvalifikačním utkání odehrál 76 minut a střídal kvůli křečím, do základní sestavy zápasu nechápeme.“

Pražský klub upozorňuje, že se česká reprezentace měla napodobit soupeře. Velšští trenéři totiž nenasadili s výjimkou brankáře oslavujícího své jubileum ani jediného hráče základní sestavy z předchozího kvalifikačního zápasu.

Je dost možné, že pro hlavního kouče Šilhavého byl zápas s Walesem rozlučkou s reprezentací. Po baráži se Švédskem, kterou „nároďák“ prohrál 0:1 v prodloužení, padl sen o mistrovství světa a mluví se o tom, kdo dosavadního kouče nahradí. Nejčastěji skloňovaným kandidátem je Ivan Hašek.

Zdroj