Slavný debakl, který probudil zvíře. Měla bych vrátit peníze, styděla se Navrátilová

5 měsíce starý 55

 ČTK

26. dubna 1981. Finále prestižního floridského podniku proti sobě svedlo největší rivalky 70. a 80. let: Chris Evertovou a Martinu Navrátilovou. Očekávaný souboj ale "bavil" diváky pouhých 54 minut. Navrátilová proti o dva roky starší soupeřce nedostala žádnou šanci a schytala dva "kanáry".

Na tabuli zářil výsledek 0:6, 0:6, když se pražská rodačka, která právě v tomto roce oficiálně získala americké občanství, za svůj výkon omlouvala přítomnému publiku i pořadatelům.

"Když uváděli Chris na kurt, řekli, že je antukovým virtuózem. Ukázala, že měli pravdu. Omlouvám se, že jsem nehrála lépe. Mám tady šek na 16 tisíc dolarů a cítím, že bych měla polovinu vrátit," citovaly obhájkyni titulu New York Times.

Svůj projev ale končila s humorem. "Jen doufám, že až se sem vrátím, Chrissie bude těhotná," rozesmála narážkou na čerstvě zahájené manželství Evertové s britským tenistou Johnem Lloydem.

Právě skončil 41. duel mezi oběma hvězdami. Ve vzájemné bilanci vedla Evertová už 28:13 na zápasy. Pro Navrátilovou ale krutá porážka znamenala především příležitost k poučení a dalšímu vývoji.

Úspěšné odvety se dočkala hned o pár měsíců později, kdy Evertovou vyřadila v semifinále US Open. Ve finále Australian Open 1982 ještě padla, potom ale soupeřku přehrála ve třinácti soubojích po sobě.

V roce 1984 začala rivalku porážet konečně také na antuce. Smetla ji 6:2, 6:0 ve finále dalšího Amelia Island Open a krátce poté 6:3, 6:1 v souboji o vítěznou trofej Roland Garros. V tomto roce mimochodem Navrátilová přemohla Evertovou ještě ve finále Wimbledonu i US Open. 

"Martina prošla transformací. Začala makat v posilovně, zvedat těžké váhy, hrát basketbal, dělat víc kardia, víc cross-fitness. Myslím, že jsem ji dva a půl roku neporazila," vzpomínala nedávno Evertová.

Jedna z nejúžasnějších rivalit v historii sportu končila v roce 1988. V posledním osmdesátém duelu v Chicagu Navrátilová - jak jinak než ve finále - porazila Evertovou 6:2, 6:2 a ustanovila konečnou vzájemnou bilanci: 43:37 na zápasy.

Obě tenistky v kariéře vyhrály shodně 18 grandslamových titulů ve dvouhře. Evertová strávila na čele žebříčku 260 týdnů, Navrátilová dokonce 332 týdnů. Její rekordní zápis překonala v 90. letech Němka Steffi Grafová, která Čecho-Američanku nahradila v absolutní vládě nad světovým tenisem. Letos maximum v počtu týdnů strávených na trůnu ještě vylepšil Srb Novak Djokovič.

Zdroj