Slavný tenorista Kaufmann se v Praze představil v nezvyklé filmové poloze

před 1 měsíc 79

foto Koncert německého tenoristy Jonase Kaufmanna (vlevo) v rámci evropského turné s novým albem Sound of Movies, které nahrál s Českým národním symfonickýcm orchestrem a svým dvorním dirigentem Jochenem Riederem (vpravo), 22. února 2024, Obecní dům, Praha.

Praha - Slavný německý tenorista Jonas Kaufmann se v Praze představil v nezvyklé poloze interpreta filmových melodií. Ve vyprodané Smetanově síni Obecního domu nadšenému publiku představil své nové album Sound of Movies. Na něj si Kaufmann, který je označovaný hudební kritikou za jednoho z nejlepších světových pěvců, vybral známé melodie z více než osmdesátileté filmové historie. Hold velkým skladatelům filmové hudby vzdal za doprovodu Českého národního symfonického orchestru (ČNSO) s dirigentem Jochenem Riederem.

Program obsahující skladby z muzikálů a filmů West Side Story, Bídníci, Gladiátor, Tenkrát v Americe, Snídaně u Tiffanyho, Mise, Velký Caruso nebo Zpívání v dešti otevřely fanfáry doprovázející snímky společnosti Century Fox. Kaufmann se poté prezentoval písní What a Wonderful World z filmu Dobré ráno, Vietname režiséra Barryho Levinsona. Odlehčenou atmosféru koncertu podtrhla Kaufmannova interpretace titulní píseň filmu Zpívání v dešti režisérů Stanleyho Donena a Geneho Kellyho.

Zpěv Kaufmanna prokládal ČNSO instrumentálními skladbami. Publikum si mimo jiné vychutnalo kompozici I tre suonatori e il Matto sul filo ze slavného filmu Silnice Federika Felliniho. V několika skladbách, například Moon River od Henryho Manciniho ze snímku Snídaně u Tiffanyho režiséra Blakea Edwardse, s ČNSO a Kaufmannem zahrál kytarista Lukáš Chejn. Posluchači pak velkým aplausem odměnili Kaufmannovu interpretaci písně Maria Leonarda Bernsteina z muzikálu West Side Story.

"Existuje řada filmů, které za svůj úspěch vděčí hudbě. Čím by byly Čelisti bez strhující hudby Johna Williamse? Byl by Titanic tak slavný bez nádherné hudby Jamese Hornera a Tenkrát na Západě bez 'Harmoniky' a Ennia Morriconeho?" uvedli v programu koncertu pořadatelé.

ČNSO, který Kaufmanna doprovodil, má v žánru filmové hudby bohaté zkušenosti. Mimo jiné má podíl na Zlatém glóbu a Oscaru za rok 2016 pro Ennia Morriconeho a jeho hudbu k filmu Osm hrozných režiséra Quentina Tarantina.

Žádaný operní zpěvák Kaufmann zazpíval v Česku už několikrát. Například v roce 2016 ho v programu nazvaném Nessun dorma v Obecním domě doprovodil orchestr PKF-Prague Philharmonia. Dva roky předtím na stejném místě nabídl svůj komorní program písní Franze Schuberta Die Winterreise (Zimní cesta) pouze za doprovodu vídeňského klavíristy Helmuta Deutsche. V červenci 2014 na letní scéně zahájil Mezinárodní hudební festival Český Krumlov.

Před čtyřmi roky Kaufmann s PKF - Prague Philharmonia absolvoval evropské turné s názvem Mein Wien, které čítalo 11 koncertů v 11 městech. Program zahrnoval písně a orchestrální čísla z děl Johanna Strausse mladšího, Roberta Stolze, Emmericha Kálmána, Franze Lehára a Rudolfa Sienczynského. Orchestr PKF doprovodil Kaufmanna také v roce 2019 na turné ve čtyřech významných německých sálech: v berlínské Philharmonii, frankfurtské Alte Oper, mnichovském Gasteigu a v Congress Centru v Hannoveru.

Přečtěte celý článek