Slavný trenér rezignoval kvůli uniklým zprávám. Urážel černochy, ženy i homosexuály

3 měsíce starý 21

Gruden byl jedním z nejlépe placených koučů v celé lize. Ani to ho ale neuchránilo před tím, aby se stal součástí komplexního vyšetřování NFL, které liga vedla proti svým zaměstnancům. V rámci investigace se prověřovaly statisíce mailů, pro Grudena se stal osudným jeden jediný.

Vyšlo totiž najevo, že když si dával Gruden pauzu od trénování a pracoval jako analytik pro sportovní kanál ESPN, měl v soukromé komunikaci rasově urazit výkonného ředitele Asociace hráčů Národní fotbalové ligy DeMaurice Smitha.

Toto obvinění by Gruden ještě možná ustál, jenže americká média krátce nato odhalila, že trenérova záliba v urážkách je komplexnější, než si všichni mysleli. Na povrch vyplaval obsah dalších Grudenových zpráv, ve kterých měl kouč Las Vegas Raiders urážet ženy, které pracují na hřišti, či zesměšňovat tým, který draftoval homosexuála. Gruden se měl v mailech také sprostě opírat do vysoko postavených členů NFL.

Výše popsané prohřešky měl bývalý trenér páchat v rozmezí let 2008 a 2015.

Gruden vinu odmítá

Vedení NFL chování Grudena okamžitě odsoudilo a ze slavného kouče se stal vmžiku nepřítel číslo jedna. „Klub Raiders miluju a nechci být tím, kdo odvádí pozornost. Děkuji všem hráčům, trenérům i fanouškům. Mrzí mě to, nikdy jsem nechtěl nikomu ublížit,“ komentoval Gruden svou rezignaci.

Pro list Wall Street Journal pak dodal: „Jediné, co můžu říct, je, že nejsem rasista.“

V USA jsou od loňské smrti George Floyda, kterého zaklekl minneapoliský policista, znatelně více citliví na otázku rasismu. Kvůli nevhodným poznámkám už skončily ve funkci stovky vlivných lidí, mezi nimi i bývalý ředitel společnosti CrossFit Greg Glassman. V Británii pak na tento trend doplatil například někdejší ředitel britské Fotbalové asociace Greg Clarke.

Zdroj