Sledujte novoroční projevy předsedů Poslanecké sněmovny a Senátu

2 týdny starý 7

Reagoval tak na to, že prezident Miloš Zeman tradici novoročních projevů nahradil vánočním poselství, které se vysílá 26. prosince. Novoroční promluvu má standardně také předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Předsedy obou komor Parlamentu letos od 20:00 doplní předseda vlády Andrej Babiš (ANO).

Kubera ve svém posledním novoročním projevu varoval před omezováním svobody a vlivem sociálních sítí. Pozastavil se nad rozmachem zeleného byznysu, který je prý založen na šíření strachu z klimatických změn. Pozitivně naopak hodnotil změny, kterých Česko za tři desetiletí dosáhlo.

Vondráček v loňském novoročním projevu uvedl, že by končící rok měl být ve znamení boje s lidskou hloupostí a nenávistí. Vyzval k toleranci k odlišným názorům a k hájení národních zájmů. Protivládní protesty označil za součást občanské společnosti, rozhoduje se podle něj ale ve volbách.

Přenos novoročního projevu předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondáčka. (Video: ČTK)

Vystrčil se během roku 2020 opakovaně přihlásil ke Kuberovu odkazu a naplnil i jeho plánovanou misi na Tchaj-wan, kterou nedoporučili ostatní nejvyšší ústavní činitelé. Ve svých vystoupeních se soustředil na nutnost ochrany svobody, demokracie a vlády práva. Přes kritiku nepromyšlenosti některých vládních opatření proti koronaviru naposledy v říjnové promluvě doporučoval, aby se lidé v období epidemie chovali svobodně, ale také zodpovědně. Před listopadovým opakovaným zvolením do čela Senátu varoval před podléháním účelově orientovaným rádcům nebo neomylnému vůdci.

Novoroční projevy šéfů parlamentních komor jsou novinkou. Do roku 2013 je měly zejména hlavy státu, případně premiéři. Tradici novoročních promluv zahájil první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, ve 30. letech minulého století přešel k vánočním poselstvím. K novoročnímu termínu prezidentských projevů se vrátil Klement Gottwald. Poslední novoroční prezidentský projev měl roku 2013 Zemanův předchůdce Václav Klaus.

Zdroj