Sledujte: Síkela vysvětluje, jak zdanit energofirmy a ušetřit elektřinu

4 měsíce starý 16

V pátek oznámili evropští ministři pro energetiku nová opatření, která mají pomoci zvládnutí energetické krize v Evropě. Jednotlivá opatření vysvětluje na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Členské státy si od přijatých opatření slibují především snížení spotřeby elektřiny a získání většího množství finančních prostředků od firem vydělávajících na energetické krizi, které budou moci následně rozdělit mezi domácnosti a firmy.

Na nových opatření se shodli ministři v pátek na mimořádném summitu v Bruselu. Mezi tři hlavní pilíře patří snížení spotřeby elektřiny, zavedení daně z mimořádných zisků elektráren a daně pro dodavatele fosilních paliv.

Co v Bruselu schválili ministři

Snížení spotřeby elektřiny by se mělo uplatnit především ve výrobní špičce. Cílem je snížit spotřebu o pět procent. To by mělo přinést úsporu na ceně elektřiny, protože nebude nutné zapínat tolik plynových, nejdražších zdrojů.

„Daň“ z mimořádných zisků elektráren by pak měla stanovovat limit pro cenu elektřiny vyrobené z levnějších zdrojů, než je plyn, na 180 eur za megawattahodinu.

„Tito producenti těží z vysokých cen energií, aniž by museli vykonávat zvláštní úsilí,“ zdůvodnil v pátek Síkela.

Posledním z celoevropsky přijatých opatření je daň pro dodavatele fosilních paliv. Jejich mimořádné zisky budou daněny 33 procenty. Za přebytečné zisky se budou považovat zisky větší než 120 procent průměru za poslední čtyři roky. Finanční zisky z opatření rozdělí členské státy EU mezi domácnosti a firmy, které potřebují pomoc s drahými energiemi.

„Domácnosti a podniky potřebují pomoc nyní. Přichází zima, musíme jednat teď, to znamená dnes, možná zítra. Rozhodně to není za týden nebo za měsíc,“ řekl v pátek Síkela.

Seriál SZ Byznys: Jak bojovat proti drahým energiím

Foto: Seznam Zprávy

SZ Byznys radí, jak na drahé energie.

Zdroj