Sledujte ŽIVĚ: První jednání pětikoalice o vládě. Na čem se dohodla Spolu s PirSTAN?

3 měsíce starý 48

Spolu a Piráti se STAN se sešli už v sobotu po oznámení výsledků voleb. Na schůzce však jen podepsali společné memorandum o tom, že nebudou s nikým jiným o vládě vyjednávat a že adeptem na premiéra je Petr Fiala (ODS).

Středeční jednání je tak první, které by mohlo přinést konkrétní výsledky. Pětikoalice se chce bavit především o ustavující schůzi Sněmovny a o programu pro budoucí vládu. „Všude to trvá v řádu týdnů, když to jde dobře, a v řádu měsíců, když to jde o něco hůře. Kdyby se povedlo do konce roku nebo ledna mít vládu s důvěrou, tak bych to považoval za skvělý výsledek,“ řekl v úterý šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

„Čím dříve budeme mít vládu s důvěrou, tím lépe. Poslali jsme vzkaz panu prezidentovi, že tady existuje parlamentní většina. Zhruba od středy se budeme bavit o obsazení Sněmovny, v druhém řádu o programu a až posléze o personálním rozložení vlády,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda STAN Vít Rakušan.

Dvě koalice mají ve Sněmovně většinu 108 hlasů. I kdyby prezident pověřil sestavením vlády šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, koalice deklarují, že s ním o případném kabinetu vůbec jednat nebudou.

Babiš v deníku Právo řekl, že si ještě rozmyslí, jestli by pověření od prezidenta přijal. „Pokud bych pověření dostal, tak si rozmyslím, jestli ho přijmout, nebo ne. Hnutí ANO zatím rozhodlo o vyjednávacím týmu o složení Sněmovny, to je základ,“ uvedl premiér.

Zdroj