SpaceX sice přesný čas nezveřejnila, ale oznámila, že půl hodiny před zažehnutím motorů spustí živý přenos, který můžete sledovat i v tomto článku. Ten je plánovaný na 12:30 SEČ. Obří systém je už připraven na odpalovací rampě v kosmodromu Starbase u texaského města Boca Chica.
Společnost SpaceX ve čtvrtek krátce po poledni na sociální síti X informovala, že start je posunut na 13:30 SEČ. Později ale došlo k dalšímu posunu, a to až na 14:10 SEČ.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Unikátní operace ve vesmíru: Robot zvládl chirurgický zákrok. Obrovský pokrok těší vědce
Plán třetího testovacího letu se liší od předchozích pokusů. Trajektorie Starship tentokrát bude mířit k dopadu do Indického oceánu, zatímco při předchozích měla let ukončit u Havajských ostrovů. Bližší podrobnosti nejsou jasné, nosný stupeň se má ale opět po oddělení od kosmické lodi pokusit o přistání ve vodách Mexického zálivu, nedaleko základny SpaceX.
Starship tvoří obrovská nosná raketa Super Heavy a druhý stupeň, kosmická loď Starship. Systém dohromady měří 120 metrů a je tak dosud největším postaveným systémem svého druhu. Jedná se také o nejvýkonnější kosmický dopravní systém – nosič pohání 33 raketových motorů Raptor, kosmickou loď pak šest stejných jednotek. Testovací lety jsou zatím v plánu bez posádky, podle SpaceX má ale plavidlo do budoucna přepravovat až 100 lidí, či velké množství nákladu a vybavení.
Společnost SpaceX navrhla systém tak, aby byl plně opakovaně použitelný, a doufá, že jej bude využívat pro průzkum hlubokého vesmíru, zejména pro cesty na Mars. Na úspěšné testy se spoléhá i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), který si Starship vybral pro přistání svých astronautů na Měsíci. Tuto fázi programu Artemis úřad plánuje na rok 2026. SpaceX však musí nejprve dokázat, že se její kosmická loď dokáže vůbec dostat na zemskou orbitu, píše web Space.com.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Úspěšná mise. Odysseus po přistání na Měsíci začal vysílat, modul dosáhl i jednoho prvenství