Slibované rozvolňování po třech týdnech nepřijde. Podle Babiše k tomu není důvod

2 měsíce starý 9

Lidé by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) neměli počítat s rozvolněním protiepidemických opatření po ukončení nynějších omezení. Případné uvolnění bude záviset na dodržování restrikcí a na postupu očkování, situace to zatím neumožňuje. Babiš tak dnes odpověděl ve Sněmovně na dotaz pirátského poslance Martina Jiránka, co vláda plánuje po ukončení nynějšího třítýdenního lockdownu. Žádný plán Babiš nesdělil.

„My určitě rozvolňovat nebudeme, není na to důvod,“ řekl premiér. Chtěl by, aby se život v Česku co nejdříve vrátil do normálu. Podle něj je nejprve třeba snížit nárůst nakažených a počet hospitalizovaných s koronavirem.

„Něco slibovat skutečně nechci, protože jsme slibovali už mockrát,“ uvedl Babiš. „Ani nechci dávat nějaké predikce. Nejsem schopen tady říkat nějaká konkrétní čísla. Zkrátka ta predikce není možná,“ řekl. Pokud Piráti vědí přesně, co se stane, měli by to sdělit, uvedl premiér. „Potřebujeme odlehčit českému zdravotnictví. A podle toho, jak se to vyvine, budeme reagovat,“ dodal.

Vládě nechybí jen odvaha a férovost, ale i základní plánování,“ reagovala dnes na twitteru pirátská poslankyně Olga Rychterová. 

Vládě nechybí jen odvaha a férovost, ale i základní plánování.#interpelace: Jaký čekáte vývoj po třech týdnech lockdownu? Na co se připravit?@AndrejBabis neřekl ani "ň". A ve státní správě prý nemá oporu: je nezávislá. Až po třech kolech dotazů přiznal, že rozvolňování nebude.

— Olga Richterová – poslankyně za Piráty (@olgarichterova) March 4, 2021

Premiér Babiš ve Sněmovně sdělil, že ani po třech týdnech lockdownu se nic nerozvolní. Pamatujete na ty jejich kecy z vládní tiskovky, ať vydržíte ještě tři týdny? Lžou nám ráno, lžou nám v poledne, lžou nám večer. Jasně, že bude záležet na situaci, ale tohle je šíření beznaděje!“ reagoval znepokojeně i Jan Skopeček (ODS). 

Premiér Babiš ve Sněmovně sdělil, že ani po třech týdnech lockdownu se nic nerozvolní. Pamatujete na ty jejich kecy z vládní tiskovky, ať vydržíte ještě tři týdny? Lžou nám ráno, lžou nám v poledne, lžou nám večer. Jasně, že bude záležet na situaci, ale tohle je šíření beznaděje!

— Jan Skopeček (@Jan_Skopecek) March 4, 2021

Dále čtěte

Forum 24

Sněmovna podpořila lidoveckou novelu volebního zákona

Poslanecká sněmovna v prvním kole podpořila v souladu s dohodami klubů odkládanou volební novelu KDU-ČSL, která může posloužit k plné realizaci ...

číst článek »

Ministerský předseda také uvedl, že francouzský prezident Emmanuel Macron nabídl Česku dalších 15.000 vakcín. Podrobnosti neuvedl, řekl jen, že ho Macron oslovil dnes v noci. „V noci psal Macron, že poskytne dalších 15.000 vakcín,“ řekl Babiš. Už koncem února informoval, že Francie slíbila 100.000 dávek vakcíny.

Premiér v odpovědi na interpelaci Jana Farského (STAN) odmítl, že by vláda rozdělovala vakcíny mezi jednotlivé kraje podle nějakého politického klíče. Trval na tom, že vakcíny směřují do krajů podle podílu obyvatel nad 65 let. Farský o tom měl pochybnosti a tvrdil například, že v takovém případě by třeba v Libereckém kraji chybělo 6355 vakcín. Babiš to ale odmítl slovy, že Farský vylhaně vyvolává střet.

Zdroj