Slováci už nejsou naši nejbližší spojenci. Je čas přestat mluvit s Ficem

před 3 měsíce 47

NÁZOR / U mnoha pamětníků existence Československa dlouhodobě převládá jakási nostalgická láska vůči Slovensku. Ačkoli máme odjakživa mnohem více společného s úplně jinými státy a Slovákům prostě jen víc lidí rozumí bez použití cizího jazyka, nyní se konečně a definitivně ukázalo, že Slováci si do svého čela zvolili někoho tak strašného, že je čas poslat je tam, kam patří. Do izolace.

V4 je dávno přežitý koncept. A Slovensko můžete milovat jakkoli, můžete klidně vzpomínat na prázdniny v Tatrách, ale Robert Fico se chová jako Putinův poslušný pejsek, jako zrádce a kolaborant. A přesně to by mu měl dát najevo předseda české vlády Petr Fiala, který naopak ukázal, že Česko má páteř a schopnost prosadit se na mezinárodní scéně.

Současná česká vláda nás může v lecčem štvát, její postoje vůči Ukrajině a vůbec zahraniční politika jsou ale skvělé. Stali jsme se lídry, už nejsme otroci zájmů holdingu Agrofert, který potřebuje dotace, ale zároveň se musí snažit naklonit si všechny ty protievropské, zakomplexované voliče, kteří chtějí, abychom všechno kritizovali, nic neschválili, nic nenavrhli a jen kritizovali „ten zlý Brusel“.

Fico už vůbec nic nepředstírá, z jeho projevů běhá mráz po zádech a je jasné, že tento člověk do civilizovaného světa nepatří. A tento člověk zároveň na Slovensku vyhrál volby a sestavil vládu, takže ať je to sebesmutnější, musíme dát najevo, že takhle to dál nejde a že my už nebudeme schovívaví vůči tomu, že se někdo rozhodl prodat napadenou zemi agresorovi.

Česká republika se musí do doby, než se Slovensko začne chovat normálně, musí od této země odstřihnout stejně jako od Maďarska. Do téhle společnosti patřit nechceme. My jsme ukázali, že dokážeme být dál, bez komplexů, že naše návrhy a iniciativy jsou brány vážně a že náš předseda vlády i prezident mohou být respektovanými státníky. A to by s Ficem za zády skutečně nešlo.

Přečtěte celý článek