Slováci vyvinuli test na britskou mutaci koronaviru

1 měsíc starý 15

Testování na koronavirus (ilustrační foto) Foto: Eduardo Munoz, Reuters

Slováci vyvinuli test na britskou mutaci koronaviru

Má to být vůbec první test na světě, který dokáže identifikovat nejen samotný koronavirus Sars-CoV-2, ale také jeho britskou mutaci přes pozitivní signál v RT-PCR analýze.

Společnost spustila vývoj nového testu koncem roku 2020. „Test už při první validaci dosáhl 90procentní citlivost. Britská mutace je výrazně agresivnější a nebezpečnější, proto pokračujeme ve zlepšování parametrů testu, především jeho citlivosti. Určitě přijdeme do několika dní s ještě lepší variantou,“ řekl Čekan. Výroba testů by se podle jeho slov měla spustit už příští týden.

Na vývoji testu spolupracovala společnost MultiplexDX s týmem Borise Klempy z Biomedicinského centra Slovenské akademie věd.

Britská mutace se objevila na Slovensku ve městě Nitra, kde je momentálně nejhorší epidemiologická situace v celé zemi. V okresu Nitra odstartovalo plošné testování obyvatel antigenními testy, které potrvá do neděle a zopakuje se i během následujících dvou víkendů.

Na Slovensku zaznamenali 2980 nových potvrzených případů nákazy koronavirem Sars-CoV-2 a přibylo 71 úmrtí. V nemocnicích je 2921 pacientů s potvrzeným covid-19, z toho 215 na JIP a 248 na plicní ventilaci. Od počátku pandemie bylo v zemi dosud pozitivně testováno 201 164 lidí a zemřelo 2788 nakažených.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Zdroj