Slovenská koalice čelí rok od voleb největší krizi

2 měsíce starý 7

foto Ilustrační foto - Nový slovenský premiér Igor Matovič skládá poslanecký slib 20. března 2020 v Bratislavě na ustavující schůzi, která byla svolána necelé tři týdny po únorových volbách. Jednání Národní rady kvůli pandemii nového koronaviru provázela mimořádná opatření. Noví slovenští poslanci skládali slib s rouškou na tváři a s ochrannými rukavicemi.

Bratislava - Slovenská vládní koalice čelí rok od parlamentních voleb největší krizi. Šéf menší koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS) a vicepremiér Richard Sulík dnes vyzval k rekonstrukci vlády, předčasné volby ale odmítl. Vztahy v koalici vyostřila zhoršující se situace v souvislosti se šířením koronaviru a okolnosti nákupu ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19. Už v úterý nejmenší ze čtyř vládních stran Za lidi varovala, že selhání při řízení pandemie představuje riziko rozpadu koalice.

"Nastal čas, abychom mluvili o rekonstrukci vlády. (...) Jen stěží můžeme takto dále fungovat. Boj s pandemií evidentně nezvládáme. Čelíme i tomu, že předseda vlády poštval proti sobě prakticky všechny - média, prezidentku, koaliční partnery, různá sdružení a samozřejmě i širokou veřejnost. Nemůžeme už před tím zavírat oči," řekl Sulík novinářům.

Detaily o případné rekonstrukci kabinetu Sulík neuvedl, podle něj by se debata měla týkat nejen všech ministrů, ale i premiéra Igora Matoviče.

SaS a strana Za lidi už dříve neuspěly s požadavkem na výměnu ministra zdravotnictví Marka Krajčího z Matovičova hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO). SaS i Za lidi také kritizovaly, že premiér se dříve v tomto týdnu osobně zúčastnil dovozu ruské vakcíny Sputnik V na letišti. Předtím strana Za lidi zablokovala na jednání vlády návrh usnesení k nákupu ruské vakcíny z důvodu, že Sputnik V nebyl registrován unijní lékovou agenturou.

Sulík i Matovič se už loni dostali do otevřeného konfliktu kvůli pandemii. Matovič například označil Sulíka za idiota a vybídl ho k demisi kvůli tomu, že podle něj včas nezajistil nákup antigenních testů. Ty země využívá při hromadném testování obyvatel, které prosadil Matovič. Sulík zase tvrdil, že Matovič je pomstychtivý člověk.

Matovič se dříve dostal do křížku také s vědci či prezidentkou Zuzanou Čaputovou, kteří upozornili na nedostatky vlády v souvislosti se zvládáním epidemie covidu-19. Podle některých médií či analytiků se Matovič po jmenování premiérem nevymanil ze své dřívější role nepředvídatelného politika, který se snaží poutat pozornost.

Matovičovo protikorupční hnutí OLaNO se ziskem 25 procent hlasů přesvědčivě vyhrálo v únoru 2020 parlamentní volby. V předvolební kampani se silně vymezovalo vůči kauzám a politice sociálních demokratů expremiéra Roberta Fica, kteří utrpěli ve volbách porážku a po dlouholetém vládnutí skončili v opozici. Nová vláda se ujala úřadu už v době pandemie covidu-19, během které výrazně klesla popularita Matoviče i jeho hnutí.

Zdroj