Slovenská vláda se drolí. Matovič se po schůzce s Čaputovou vyhnul novinářům

1 měsíc starý 7

„Pod Igorem Matovičem nebudeme dál ve vládě, protože se stáváme spoluzodpovědnými za to katastrofální vedení vlády,“ řekl Sulík po setkání s Čaputovou.

Tři ministři za SaS podají demisi nejpozději příští středu. SaS zastupují ve vládě ministr hospodářství Sulík, ministr zahraničí Ivan Korčok a ministr školství Branislav Gröhling. Odchod z vlády už avizovala také ministryně spravedlnosti Mária Kolíková (strana Za lidi), která si nedovede představit další spolupráci s Matovičem.

Předseda SaS Richard Sulík

Foto: Profimedia.cz

Minulý pátek podal demisi ministr zdravotnictví Marek Krajčí (OLaNO) a v pondělí odstoupil z funkce ministr práce, sociálních věcí a rodiny Milan Krajniak (Jsme rodina).

Sulík připustil možnost, že Matovič možná hledá možnost, jak pokračovat v čele menšinové vlády a snaží se o podporu nezařazených poslanců. „Je tam například skupina poslanců, kteří odešli od Mariana Kotleby a další,“ upozornil předseda SaS.

Je nejvyšší čas

Prezidentka Zuzana Čaputová upozornila, že v souběhu s vládní krizí pokračuje epidemická krize. „Na každém dni záleží. Proto jsem předsedu vlády požádala, aby koaliční a vládní krizi ukončil co nejdříve,“ uvedla hlava státu.

„Lidé čelí každý den úmrtí svých blízkých, ekonomickým dopadům, nejistotě a nárůstu chudoby. Tento kritický stav je doprovázený nestabilitou a oslabením fungování vlády, chaosem, který má své konkrétní oběti,“ dodala Čaputová.

Vládní krize trvá na Slovensku přes dva týdny a strany SaS a Za lidi vyzvaly Matoviče k odchodu z čela vlády. Vládní koalice tak čelí nejvážnější krizi za rok fungování. Stalo se tak po tajném dovozu ruské vakcíny Sputnik V Matovičem, ale zmíněné dvě strany kritizovaly delší čas také způsob komunikace premiéra.

Zdroj