Slovenské nemocnice hlásí přes 1000 pacientů v souvislosti s covidem

2 měsíce starý 17

foto Péče o pacienta s nemocí covid-19 - ilustrační foto.

Bratislava - Počet hospitalizovaných v souvislosti s koronavirovou nákazou na Slovensku v pondělí poprvé od poloviny letošního května vystoupil nad hranici 1000 osob. V nemocnicích bylo 1056 pacientů s potvrzeným covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění,. Vyplývá to z dnešních informací slovenského ministerstva zdravotnictví.

V úvodu tohoto týdne bylo ve slovenských nemocnicích 1056 pacientů s potvrzeným covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění. To je nejvyšší počet od 11. května, kdy v zemi doznívala dřívější silná druhá vlna koronavirové infekce. Jen 18 procent ze zmíněné skupiny nyní hospitalizovaných bylo plně očkováno proti covidu-19. Slovensko se v EU řadí k zemím s nejnižším podílem očkovaných obyvatel.

Nemocnice na Slovensku se pacienty s covidem-19 začaly znovu výrazněji zaplňovat v září poté, co zrychlilo tempo šíření koronavirové nákazy. Následně některá zdravotnická zařízení omezila vykonávání plánovaných operací. Ministerstvo zdravotnictví minulý týden odhadlo, že na konci října bude v nemocnicích 1200 až 1600 pacientů v souvislosti s koronavirovou infekcí. Letos v březnu během vrcholící druhé vlny infekce jich bylo přes 4000.

Už minulý týden pětimilionové Slovensko v porovnání s Českem, Maďarskem, Polskem a Rakouskem zaznamenalo v přepočtu na obyvatele nejvíce nových potvrzených případů koronavirové nákazy. V pondělí pak laboratoře na Slovensku odhalily dalších 1797 infikovaných, s pozitivním výsledkem tak skončilo téměř 15 procent z celkového počtu dokončených testů.

V souvislosti s rychlejším šířením koronavirové infekce Slovensko postupně zpřísňuje protiepidemická opatření. Nejpřísnější omezení v současnosti platí v pěti okresech, které byly zařazeny do nejvyššího stupně epidemického rizika.

Zdroj