Slovensko čeká na 400 tisíc běženců

5 měsíce starý 110

Ukrajinští uprchlíci na nádraží v Košicích. Foto: Jan Handrejch, Právo

Slovensko čeká na 400 tisíc běženců

Utečenci v klášteře

Košický kraj je připravený ubytovat 7000 osob a připravuje řešení, aby zvýšil své kapacity na 20 až 30 tisíc lidí. K tomuto účelu chtějí vybudovat velká stanová městečka u Sobranců, Michalovců a v okresu Košice a okolí. Zároveň by se měla přesměrovat humanitární pomoc z kamionů na železnici.

Snížil by se tím provoz na hraničních přechodech a humanitární zásilky by se dostaly přímo do těch oblastí Ukrajiny, kde je to nejvíc potřeba. Někteří utečenci našli svůj přechodný domov v rekonstruo­vaném františkánském klášteře v centru Rožňavy. Budova se začala stavět v polovině 18. století a mniši v ní bydleli do roku 1950, kdy klášter uzavřeli.

Do roku 1992 byl v budově domov důchodců a pak už jen chátrala. Nakonec ji získalo občanské sdružení, které zde zřídilo kulturně-kreativní centrum. Sdružení zamýšlelo letos na jaře otevřít ubytovací část kláštera se šesti pokoji pro turisty.

„Když vpadli Rusové na Ukrajinu, těch šest pokojů jsme nabídli běžencům,“ řekl webu aktuality.sk Richard Petro z občanského sdružení. Financování vyřešili neobvykle, když si Slováci mohou prostřednictvím platformy Airbnb rezervovat ubytování v klášteře a tím uhradí náklady na pobyt Ukrajinců. Učinilo tak už asi 40 Slováků a ubytování je předplacené ještě na celý duben.

podpis
Zdroj