Slovenští vědci z týmu společnosti MultiplexDX vyvinuli jako první na světě test na britskou mutaci nového koronaviru. Podle webu slovenského listu Nový čas to v pátek prohlásil zakladatel společnosti Pavol Čekan.

Bratislava 20:17 8. ledna 2021

Výroba testu by podle něj měla začít už během příštího týdne (ilustrační foto) | Foto: Johan Nilsson | Zdroj: TT News Agency/Reuters

Má jít o vůbec první test na světě, který dokáže identifikovat nejen samotný koronavirus SARS-CoV-2, ale i jeho britskou mutaci přes pozitivní signál v RT-PCR analýze, uvádí se ve zprávě zveřejněné na portálu cas.sk. MultiplexDX uvádí, že s vývojem nového testu začal koncem uplynulého roku a že už při prvním ověřování dosáhl devadesátiprocentní citlivosti.

Londýnský starosta vyhlásil stav ohrožení. Šíření koronaviru je podle něj ‚mimo kontrolu‘

Číst článek

 „Protože britská mutace je výrazně agresivnější, a tudíž i nebezpečnější na zvládnutí pandemie, pokračujeme ve zlepšování jeho parametrů, zejména citlivosti. Určitě přijdeme ještě s lepší variantou testu do několika dní, řekl Čekan.

Výroba testu by podle něj měla začít už během příštího týdne.

Agresivnější britská mutace nového koronaviru se už objevila v řadě zemí. Jeho výskyt na Slovensku, v Michalovcích a v Nitře, v pátek na tiskové konferenci oznámil ministr zdravotnictví Marek Krajčí.

Na Slovensku podle posledních údajů přibylo během čtvrtka dalších 2980 nakažených koronavirem a také 71 úmrtí spojených s touto infekcí. V zemi s 5,5 milionu obyvatel v souvislosti s nemocí covid-19, kterou SARS-CoV-2 způsobuje, už zemřelo celkem 3426 pacientů.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Slovensko hlásí, že jako první na světě vyvinulo test na britskou mutaci nového koronaviru

  2. Sparta využila zaváhání Třince a po vítězství v Olomouci se dostala do čela extraligy

  3. Pořadatele diskoték ve Francii prozradil účet za energii, teď jim hrozí osm měsíců vězení a pokuta

  4. V USA identifikují další a další Trumpovy příznivce, kteří vnikli do Kapitolu. Někteří už přišli o práci

  5. Pražská hygiena rozdala kvůli covidu pokuty za 712 000 korun, nejčastější důvod byl nenošení roušky

  6. Jak zrušit bezbolestně rekordní deficit

Aktuální témata

Koronavirus, Druhá vlna koronaviru, Lockdown, Film, Koronavirus USA, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Parlamentní volby 2021, Euro 2020, Prezidentské volby USA 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme