Slovensko jedná s Ukrajinou o dodávce houfnic Zuzana, potvrdil ministr obrany

5 měsíce starý 136

Jaroslav Naď Foto: Profimedia.cz

Slovensko jedná s Ukrajinou o dodávce houfnic Zuzana, potvrdil ministr obrany

„Kabinet o tom jednal v utajeném režimu a přijal k tomu usnesení, které nebylo zveřejněné, protože by utajení ztratilo smysl,“ řekl ministr. V utajeném režimu byla podepsaná s Ukrajinou smlouva.

Zda by se jednalo o verzi Zuzana 2000, nebo Zuzana 2, by se mělo vyjasnit až během diskuse, poznamenal ministr podle webu deníku Nový čas. Dodal přitom, že se však jedná i o dalších možnostech.

„A mluvíme také o možnosti, že by poškozená ukrajinská bojová vozidla a tanky T-72 nebo T-55 přijely na naše území a v našich vojenských opravárenských podnicích bychom je opravovali a vraceli zpět na Ukrajinu,“ upřesnil.

Premiér Eduard Heger v pátek oznámil, že Slovensko darovalo Ukrajině na její žádost svůj systém protivzdušné obrany S-300. Podle médií v té době už byl systém na Ukrajině a jeho přeprava trvala v utajení dva dny. Systémy S-300 ze sovětské éry používají střely k zneškodnění vojenských letounů a střel. Složeny jsou z několika vozidel, včetně radarů a odpalovacích zařízení.

Spojené státy slíbily, že na oplátku za postoupení systému S-300 Ukrajině, přesunou na Slovensko jeden svůj protivzdušný systém Patriot.

podpis
Zdroj