Slovensko potvrdilo britskou mutaci viru, Německo míří k delší karanténě

3 měsíce starý 12

Foto: Profimedia.cz

Prozatím jsou omezení v Německu stanovena do 10. ledna.

Vývoj situace ve světě v souvislosti s koronavirem sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Německá kancléřka Angela Merkelová bude v úterý jednat s premiéry jednotlivých spolkových zemí o prodloužení stávajících přísných karanténních opatření proti covidu-19, uzávěra by měla trvat nejméně do konce ledna.

- Mutace koronaviru objevená v Británii se potvrdila i na Slovensku, oznámil to slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí. První vzorky takzvaného anglického kmene, který má podle odborníků vyšší nakažlivost, laboratoře dostaly už mezi svátky.

- Mexiko schválilo pro nouzové použití vakcínu vyvinutou britskou firmou AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Dosud se v zemi očkovalo pouze vakcínou z „dílny“ společnosti Pfizer.

Světové dění jsme sledovali také včera:

 • Malá šance na přežití? Nevozte je, rozhodla záchranná služba v okrese LA

  Záchranná lékařská služba (EMS) v okrese Los Angeles informovala posádky sanitek, aby nepřepravovaly do nemocnic pacienty s koronavirem, u nichž je nepravděpodobné, že by přežili. Chtějí tak zachovat kyslík a lůžka na jednotkách intenzivní péče, uvádí americká CNN.

  Pokud nebudou při zásahu u člověka patrné známky dechu nebo pulsu, budou pracovníci EMS pokračovat v resuscitaci po dobu nejméně 20 minut. Pokud bude pacient po resuscitace stabilizovaný, bude převezen do nemocnice.

 • Německo hlásí dalších téměř 12 000 nových infekcí a 944 zemřelých

  V Německu se za poslední den objevilo bezmála 12 000 nově potvrzených případů koronaviru. S covidem-19 tam také zemřelo dalších 944 lidí. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha, podle nějž je v současné chvíli obtížné odhadnout trend šíření nákazy v zemi, protože přes vánoční svátky a konec roku úřady zaznamenávaly a nahlašovaly nové případy a úmrtí se zpožděním.

 • Německo míří k delší karanténě, rozhodne Merkelová s premiéry

  Německá kancléřka Angela Merkelová dnes bude jednat s premiéry jednotlivých spolkových zemí o prodloužení stávajících přísných karanténních opatření proti nemoci covid-19, uzávěra by měla trvat nejméně do konce ledna. Prozatím jsou omezení stanovena do 10. ledna, řada premiérů včetně vlivného bavorského ministerského předsedy Markuse Södera ale otevřeně hovoří o nezbytném pokračování.

  Německo ke karanténě přistoupilo na počátku listopadu, od 16. prosince pak její podmínky ještě více zpřísnilo, neboť se zemi nedaří šíření infekce zpomalit. Uzavřeny byly obchody, které neprodávají zboží denní potřeby, a také školy a školky. Spolková vláda prezenční výuku dlouhodobě označovala za prioritu, nyní se mnohé země včetně Bavorska či nejvíce postiženého Saska zdráhají pustit žáky do tříd.

Zdroj