Slovensko rozhodlo o snížení počtu pracovníků ruské ambasády v zemi o 35 osob. Ve středu o tom informovalo slovenské ministerstvo zahraničí, nový maximální počet ruských diplomatů neuvedlo. V uplynulých dvou letech Bratislava vyhostila dohromady devět zaměstnanců ruského velvyslanectví. Naposledy k takovému kroku přistoupila před dvěma týdny, když policie obvinila dva obyvatele Slovenska ve špionážní aféře ve prospěch Ruska.

Bratislava 17:54 30. března 2022

Slovenská vlajka. Ilustrační foto. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle informací ČTK personál ruského velvyslanectví na Slovensku čítal dosud kolem 70 osob.

Rusové utíkají do Srbska. V novém domově se setkávají s propagandou i podporou války

Číst článek

„Uvedený krok je nevyhnutelnou reakcí na pokračování aktivit personálu ruského velvyslanectví, které jsou v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích, se zájmy Slovenské republiky a se snahou o rozvoj partnerských vztahů s Ruskou federací,“ uvedlo slovenské ministerstvo zahraničí k rozhodnutí snížit počet pracovníků ruské ambasády.

Dodalo, že po předchozích vyhoštěních ruských diplomatů neprojevila ruská ambasáda zájem o korektní působení na Slovensku.

V posledních zhruba dvou týdnech oznámilo vyhoštění ruských diplomatů hned několik evropských zemí, včetně Polska, Nizozemska, Belgie a pobaltských zemí. Česko v úterý prohlásilo jednoho diplomatického pracovníka ruského velvyslanectví v Praze za nežádoucí osobu.

Větší počet pracovníků ruské ambasády Praha vyhostila po dřívější diplomatické roztržce s Moskvou v souvislosti s odhalením českých bezpečnostních složek, že ze dvou explozí munice ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 jsou důvodně podezřelí ruští tajní agenti.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Slovensko sníží počet pracovníků ruské ambasády o 35 lidí. Reaguje tím na ‚aktivity velvyslanectví‘

  2. ‚Narušení regulérnosti soutěže.‘ Etická komise FAČR zahájila řízení s kancléřem Mynářem

  3. Mohl by být uložen souhrnný trest, takhle se to zúžilo, říká soudce z Balákovy druhé kauzy o milosti

  4. ‚Viděla jsem mamku, jak pláče a prosí o pomoc.‘ Z útoku na Mariupol se děti musí zotavit i psychicky

  5. ONLINE: Podmínkou Ukrajiny pro uzavření mírové dohody je stažení ruských vojsk

  6. Slovensko koupí armádní obrněná od finské společnosti Patria, česká nabídka neuspěla

Aktuální témata

Cena benzinu, Rusko, Ukrajina, Ukrajina online, Vladimir Putin, Volodymyr Zelensky, Komunální volby 2022, Senátní volby 2022, Українське Радіо & Подкаст, Volební kalkulačka, Volební průzkumy, Prezidentské volby 2022, Vrbětice, Koronavirus, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Petra Kvitová, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Inflace, Zprávy ze světa, MS hokej 2022

Doporučujeme