Slovensko vyhlásí kvůli covidu lockdown na dva týdny. Školy však zůstanou otevřené

5 měsíce starý 26

O vyhlášení nouzového stavu informoval slovenská média vicepremiér Richard Sulík, který předsedá koaliční straně Svoboda a Solidarita. Ačkoliv nastane celostátní uzávěra, tak například školy by měly zůstat otevřené. Podle Sulíka on a jeho strana uplatnila právo veta, aby děti mohly i nadále chodit do škol.

Uzavřené budou také restaurace a řada obchodů. Fungovat by nakonec měly pouze ty se základními potřebami. V předešlých dnech se spekulovalo, že by vláda nechala otevřené i obchody s jiným zbožím, ale jejich návštěvu by podmínila očkováním. Nakonec se rozhodla jít přísnější cestou.

Sulík zmínil, že na pracovištích se lidé budou muset prokázat potvrzením o očkování, prodělání nemoci COVID-19 či aspoň antigenním testem. Může jít klidně o samotest, který bude starý maximálně sedm dní. Ministr hospodářství by měl podle usnesení kabinetu mezitím připravit manuál pro zaměstnavatele, jak by ve svých podnicích měli provádět povinné testování zaměstnanců.

Po deseti dnech by si vláda měla lockdown vyhodnotit a následně se rozhodnout o dalším postupu. Odborníci ovšem doporučovali, aby byl vyhlášen lockdown na tři týdny místo dvou. Tento návrh měl původně i ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský.

Slovensko by zároveň mělo nakoupit balení 35 tisíc kusů léku s látkou molnupiravir, který se používá na léčbu onemocnění COVID-19.

Na výsledek jednání si stěžuje předsedkyně nejmenší koaliční strany Za lidi Veronika Remišová, která je zároveň ministryní pro investice. Vadí jí zejména to, že očkovaní v uzávěře nebudou moci požívat žádných výhod. „Hodit přes palubu lidi chráněné očkováním pokládám za velkou chybu. Tři koaliční partneři přijali opatření, ve kterých ale není jakýkoliv motivační prvek, který by nabádal lidi, aby se dali očkovat,“ napsala na sociální sítě Remišová s tím, že proto tak hlasovala proti opatřením.

Zdroj