Slovensko zeštíhlí ruskou ambasádu v zemi o 35 lidí

4 měsíce starý 23

Ilustrační foto Foto: Novinky

Dnes 17:12 – Bratislava • Aktualizováno 17:54

Slovensko rozhodlo o snížení počtu pracovníků ruské ambasády v zemi o 35 osob, informovalo slovenské ministerstvo zahraničí. Nový maximální počet ruských diplomatů neuvedlo. V uplynulých dvou letech Bratislava vyhostila dohromady devět zaměstnanců ruského velvyslanectví. Naposledy k takovému kroku přistoupila před dvěma týdny, když policie obvinila dva obyvatele Slovenska ve špionážní aféře ve prospěch Ruska.

Ilustrační foto Foto: Novinky

Slovensko zeštíhlí ruskou ambasádu v zemi o 35 lidí

Podle informací ČTK personál ruského velvyslanectví na Slovensku čítal dosud kolem 70 osob.

„Uvedený krok je nevyhnutelnou reakcí na pokračování aktivit personálu ruského velvyslanectví, které jsou v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích, se zájmy Slovenské republiky a se snahou o rozvoj partnerských vztahů s Ruskou federací,” uvedlo slovenské ministerstvo zahraničí k rozhodnutí snížit počet pracovníků ruské ambasády.

Dodalo, že po předchozích vyhoštěních ruských diplomatů neprojevila ruská ambasáda zájem o korektní působení na Slovensku.

V posledních zhruba dvou týdnech oznámilo vyhoštění ruských diplomatů hned několik evropských zemí, včetně Polska, Nizozemska, Belgie a pobaltských zemí. Česko v úterý prohlásilo jednoho diplomatického pracovníka ruského velvyslanectví v Praze za nežádoucí osobu. Větší počet pracovníků ruské ambasády Praha vyhostila po dřívější diplomatické roztržce s Moskvou v souvislosti s odhalením českých bezpečnostních složek, že ze dvou explozí munice ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 jsou důvodně podezřelí ruští tajní agenti.

podpis
Zdroj