Případ vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové není ani po třech letech u konce. Nejvyšší soud by měl v úterý projednat odvolání prokuratury. Jednání soudu začalo v 9.00.

Bratislava 11:05 15. června 2021

Prokuratura chce zvrátit osvobozující verdikt nad Marianem Kočnerem | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Prokuratura se odvolala proti verdiktu nižšího soudu. Ten loni v září osvobodil podnikatele Mariana Kočnera, který si podle žalobců vraždu novináře objednal, a jeho známou a údajnou zprostředkovatelku vraždy Alenu Zsuzsovou.

Prokuratura tak chce tyto osvobozující verdikty zvrátit. Předložené důkazy, o kterých informoval v únoru například deník SME, se mají týkat komunikace mezi Kočnerem a Zsuzsovou a také analýzy jejich pohybů po dvojnásobné vraždě. Oba už dříve podíl na vraždách odmítli.

Trestní senát nejvyššího soudu také rozhodne u dalšího postupu v případu dalšího nepravomocného verdiktu nad bývalým policistu Tomášen Szabóem – údajným řidičem vraha.

Jak se soud zachová?

Soud může například potvrdit rozhodnutí Specializovaného trestního soudu z loňského září – tedy zproštění obžaloby Kočnera a Zsuzsové. Podle zákona ale nesmí sám uznat Kočnera nebo Zsuzsovou vinnými, protože je zprostil obžaloby soud první instance. Tomu by nejvyšší soud obžalobu vůči této dvojici mohl ale vrátit k novému projednání.

K vraždám Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové se přiznali dva muži – bývalý voják Miroslav Marček a Zoltán Andruskó. Oba spolupracovali s vyšetřovateli. Marček dostal za vraždy 25 let vězení, Andruskó 15 let za to, že zločin zprostředkoval.

Helena Berková

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Laureátem Ceny Olgy Havlové je Marek Navrátil. Porota ocenila jeho práci v neziskovém sektoru

  2. Antimonopolní úřad udělil řetězci Makro pokutu 83 milionů korun. Měl zneužít tržní síly

  3. Praktičtí lékaři by měli očkovat vakcínou Pfizer. Podle šéfa sdružení se domluvili s ministerstvem

  4. Karvinští hasiči lovili z řeky Olše mrtvou šestimetrovou krajtu. Nejspíš unikla chovateli

  5. ONLINE: Česko má za pondělí 188 případů koronaviru. Školáci odkládají roušky ve zbývajících krajích

  6. Slovenský nejvyšší soud projedná odvolání v kauze Kuciak. Prokuratura chce zvrátit osvobození Kočnera

Aktuální témata

MS hokej 2021 program, MS hokej 2021, ME ve fotbale 2020 program, Vrbětice, Koronavirus, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Olympijské hry 2020 Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Euro 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, Volby 2021: Benešov, Beroun, Blansko, Bruntál, Břeclav, Česká Lípa, České Budějovice, Český Krumlov, Děčín, Domažlice, Frýdek-Místek, Havlíčkův Brod, Hodonín, Hradec Králové, Cheb, Chomutov, Chrudim, Jablonec nad Nisou, Jeseník, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Klatovy, Kolín, Kroměříž, Kutná Hora, Liberec, Litoměřice, Louny, Mělník, Mladá Boleslav, Most, Náchod, Nový Jičín, Nymburk, Olomouc, Opava, Ostrava-město, Pardubice, Pelhřimov, Písek, Prachatice, Prostějov, Přerov, Příbram, Rakovník, Rokycany, Rychnov nad Kněžnou, Semily, Sokolov, Strakonice, Svitavy, Šumperk, Tábor, Tachov, Teplice, Trutnov, Třebíč, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem - město, Ústí nad Orlicí, Vsetín, Vyškov, Zlín, Znojmo, Žďár nad Sázavou

Doporučujeme