Slovenský premiér Robert Fico byl postřelen. Je na cestě do nemocnice

před 2 měsíce 51

Slovenský premiér Robert Fico byl ve středu podle listu Denník N postřelen, když po výjezdním jednání vlády ve městě Handlová vyšel mezi lidi. Informaci následně potrvrdilo slovenské ministerstvo vnitra i poslanec Ľuboš Blaha z Ficovy strany Smer-SD. Pravděpodobného útočníka policisté zadrželi, napsal Denník N. Podle slovenské televize ministerského předsedu převážejí do nemocnice v Banské Bystrici.

Denník N uvedl, že jeho reportér slyšel několik výstřelů a viděl, že premiéra poté členové jeho ochranky zvedají ze země, nakládají do vozidla a odvážejí. Samotný incident reportér nezaznamenal.

Podle svědků několik výstřelů padlo, když Fico přišel k lidem, kteří ho vítali. Následně politik padl k zemi.

Místopředseda slovenské sněmovny v reakci na postřelení premiéra na neurčito přerušil zasedání parlamentu, který dopoledne na své mimořádné schůzi začal jednat o novém zákonu o veřejnoprávní televizi a rozhlasu.

Ve slovenském parlamentu panuje podle Deníku N napětí. Do sálu přišel Richard Glück ze Smeru a začal křičet na opoziční poslance, že je to jejich chyba a jsou za to zodpovědní. Po Glückovi zase křičel poslanec hnutí Slovensko Jozef Pročko, aby se choval jako veřejný činitel.

VIDEO: První záběry z atentátu na slovenského premiéra Fica:

Video placeholde

První záběry z atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. • HNonline.sk/Blesk

Atentát na Fica odsoudila Čaputová, Fiala i Pavel

Na zprávu již stihli zareagovat někteří tuzemští politici. „Násilí do politiky nepatří. Nepatří vlastně vůbec nikam. Útok na slovenského premiéra jednoznačně a důrazně odsuzuji,“ napsal na síti X český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Odsuzuji násilí v politice. Společnost je rozdělená a nervózní. Nejen u nás a na Slovensku, ale i v dalších zemích. Musíme zastavit spirálu násilí, strachu a nenávisti. Útok střelce na premiéra Slovenska je to nejhorší, co se mohlo ve střední Evropě stát,“ přidal se šéf sociálních demokratů Michal Šmarda. Útok na Fica odsoudila také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. 

Český prezident Petr Pavel uvedl, že útok by měl být varováním, kam až může vést prohlubování nevraživosti a agresivity ve společnosti. Premiér Petr Fiala (ODS) označil atentát na Fica za šokující. Svému protějšku popřál, ať je co nejdříve v pořádku. 

Pokud by byl slovenský premiér dlouhodobě zdravotně indisponovaný, ve funkci by jej měl podle slovenských zákonů nahradit některý z jeho čtyř místopředsedů. Podle slovenských médií má největší šanci současný ministr obrany Robert Kaliňák, jelikož je členem stejné politické strany jako Fico.  

Čtyřnásobný premiér

Dlouholetý politik Fico se loni 25. října po vítězství jeho strany Směr-SD v parlamentních volbách stal počtvrté premiérem, jeho vláda získala důvěru v úterý. Vztahy Fica s některými českými politiky ale poslední dobou provázejí kontroverze.

Ficova strana Směr-SD vyhrála od roku 2006 čtvery parlamentní volby za sebou a jeho pozice ve slovenské politice se zdála být neotřesitelnou. V březnu 2018 však musel opustit post předsedy vlády po vraždě novináře Jána Kuciaka, která vyvolala na Slovensku hlubokou politickou krizi. Po rezignaci se vrátil do poslanecké lavice (zvolen do Národní rady byl už v roce 2016, během doby v úřadu premiéra ale mandát v souladu s ústavou nevykonával). Loni byl obviněn z několika trestných činů včetně podpory zločinecké skupiny, jeho stíhání však bylo nakonec zastaveno.

Fico, narozený 15. září 1964 v Topoľčanech, vystudoval právo na univerzitě v Bratislavě a od roku 1986 do poloviny 90. let působil v Právnickém ústavu ministerstva spravedlnosti. Politickou kariéru začal v komunistické straně v roce 1987. Po pádu komunistického režimu v letech 1994 až 2000 budoval evropskou reputaci Slovenska coby zástupce své země při Evropském soudu pro lidská práva ve Štrasburku. V prosinci 1999 odešel z postkomunistické Strany demokratické levice (SDL), za kterou zasedal od roku 1992 v parlamentu, a založil Směr. Ten postupně ovládl levicový prostor a od roku 2005 nese dnešní název.

Přečtěte celý článek