Slovenský ústavní soud pozastavil platnost části změn v trestním právu. Prokuratura ale zůstává zrušená

před 2 měsíce 42

Slovenský ústavní soud pozastavil platnost části změn v trestním právu, které kritizovaly instituce Evropské unie, slovenská opozice i prezidentka Zuzana Čaputová. Informovala o tom ve středu slovenská televize Markíza. Podle listu Denník N se rozhodnutí ústavních soudců týká plánovaného snížení trestních sazeb a zkrácení promlčecích dob trestných činů, což patří ke klíčovým částem novely.

Bratislava 22:08 28. února 2024

Ústavní soud Slovenské republiky - Košice

Slovenský ústavní soud pozastavil platnost části změn v trestním právu. Prokuratura ale zůstává zrušená | Zdroj: Profimedia

List dodal, že soud naopak nepozastavil platnost ustanovení o zrušení elitního útvaru prokuratury, který by měl zaniknout 20. března. Čaputová, jež podobně jako slovenská opozice podala ústavnímu soudu podnět k přezkoumání schválené novely trestního zákoníku a souvisejících zákonů, v diskusi Denníku N řekla, že ji středeční rozhodnutí ústavního soudu těší.

Vládní poslanci prosadili, že změny v trestním právu projedná slovenská sněmovna zrychleně

Číst článek

Ústavní soud zmíněné informace nekomentoval, byť o svých rozhodnutích v obdobných záležitostech obvykle informuje v den jejich přijetí. V úterý ústavní soud uvedl, že všechna tři podání ohledně změn v trestním právu sloučil do jednoho řízení.

O tom, zda novela trestního zákoníku a dalších zákonů je v rozporu se slovenskou ústavou, bude ústavní soud rozhodovat později.

Velká novela trestního zákoníku předpokládala, že od poloviny března se zmírní tresty za korupci a zpravidla i za ekonomickou kriminalitu, ale také se zkrátí promlčecí doby u řady trestných činů. Během středečního dne ovšem slovenský parlament rozhodl, že toto zkrácení se nakonec nebude vztahovat například na násilné trestné činy včetně znásilnění.

Podle opozice hlavním cílem schválených změn v trestním právu, které vládní koalice premiéra Roberta Fica připravila a prosadila ve zrychleném režimu a bez širší odborné diskuse, je dosáhnout beztrestnosti stíhaných osob s vazbami na nynější vládní koalici.

Změny ve slovenské speciální prokuratuře. Na stole je varianta zrušení trestního soudu, píší média

Číst článek

Obžalobě například čelí poslanec Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a bývalý policejní prezident Tibor Gašpar. Vláda naopak tvrdí, že trestní sazby snižuje na úroveň evropských zemí a že elitní útvar prokuratury, úřad speciální prokuratury (ÚSP), je podjatý.

Právě ÚSP vykonává dozor mimo jiné nad vyšetřováním kauz z doby dřívějšího vládnutí Směru-SD, při kterém byly obviněné nebo již odsouzené desítky lidí.

Slovenský ústavní soud rozhodl o pozastavení platnosti části změn v trestním právu neobvykle ještě předtím, než byl schválený balíček publikován ve Sbírce zákonů. Opozice už dříve tvrdila, že vládní koalice zveřejnění příslušného zákona záměrně zdržuje, aby měli ústavní soudci omezený prostor k jeho posouzení.

Podle zákona rozhodnutí ústavního soudu o pozastavení platnosti právního předpisu je závazné až po jeho zveřejnění ve Sbírce zákonů.

Vašečka: Dnešní Slovensko? Energii v ulicích nahradila blbá nálada. Naděje na normální stát hasne

Číst článek

Pokud by zmíněná novela trestního zákoníku nabyla právní moci byť jen na jeden den, vztahovala by se podle odborníků i na případy, které soudy dosud pravomocně neuzavřely. Při rozhodování o vině a o výši trestu se uplatňuje nejmírnější právní úprava z doby od spáchání trestného činu po odsouzení pachatele.

Už loni v prosinci úřad evropského veřejného žalobce uvedl, že slovenský vládní návrh změn v trestním právu znamená vážné nebezpečí narušení principů právního státu.

Evropská komise dříve zase vyzvala Slovensko, aby nepokračovalo ve změnách trestního zákoníku ve zrychleném řízení a aby nerušilo elitní složku prokuratury bez důkladného uvážení. Rezoluci proti Slovensku pak přijal Evropský parlament.

ČTK

Přečtěte celý článek