Slovinské volby dle odhadů vyhrálo zelené Hnutí Svoboda. Premiér Janša nejspíš skončí

3 měsíce starý 106

Hnutí Svoboda vedené politickým nováčkem a někdejším vrcholným manažerem Robertem Golobem se parlamentních voleb účastnilo poprvé a hned v nich s výrazným odstupem zvítězilo. Pokud se odhady zveřejněné televizí RTV Slovenija potvrdí, strana získá o poznání více, než jí předpovídaly předvolební průzkumy. Ten páteční jí dával šanci na necelých osmadvacet procent hlasů.

Naopak u SDS se zřejmě předvolební průzkumy tolik nemýlily. Straně předpovídaly kolem čtyřiadvacet procent hlasů. Její místopředseda Aleš Hojs už uznal porážku a gratuloval vítěznému hnutí. „Je zřejmé, že lidé znovu vsadili na novou tvář,“ poznamenal v narážce na pětapadesátiletého Goloba.

Janšovi kritici vyčítají, že kopíruje autoritářský styl maďarského premiéra Viktora Orbána, a podrývá demokratické principy. Dosavadní premiér, mezi jehož politické vzory patří i bývalý americký prezident Donald Trump, taková obvinění odmítá. Premiérem byl už v letech 2004–2008 a 2012–2013. Nyní balkánskou zemi vede od roku 2020.

Levicové strany koalici s Janšou nechtějí

Pro sestavení nové vlády bude Hnutí Svoboda nejspíš potřebovat koaliční partnery. Jejich hledání by mělo usnadnit to, že už před volbami dala dvojice hlavních levicově orientovaných stran najevo, že s Janšou po volbách určitě spolupracovat nebudou. Pro sociální demokracii (SD) podle odhadů hlasovalo 6,6 procenta voličů, pro Levici 4,4 procenta.

Do parlamentu se dostane i křesťanskodemokratické a dosud koaliční Nové Slovinsko se 6,8 procenta hlasů. Žádné další uskupení zřejmě čtyřprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu nepřekoná.

Díky tomu by si Hnutí Svoboda v devadesátičlenném zákonodárném sboru mohlo přijít na dvaačtyřicet křesel, SDS na šestadvacet, Nové Slovinsko na osm, SD na sedm a Levice na pět. Dosud bylo v parlamentu devět stran.

Zdroj