Slovinsko daruje Ukrajině modernizované sovětské tanky. Výměnou dostane techniku z Německa

4 měsíce starý 83

Slovinsko poskytlo Ukrajině 28 svých tanků M-55S, které jsou modernizovanou verzí starších sovětských tanků T-55. Již dříve ohlášenou dodávku v neděli slovinským médiím potvrdilo ministerstvo obrany v Lublani. Místo toho země obdrží více než čtyři desítky vojenských vozidel z Německa. Na výměně vojenské techniky se v září dohodli premiér Robert Golob a německý kancléř Olaf Scholz.

Lublaň 12:40 30. října 2022 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský tankista (ilustrační foto) | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Reportéři serveru 24ur.com v úterý zaznamenali, jak vlak s tanky zakrytými plachtou odjíždí z nádraží v Celje směrem na Ukrajinu. V neděli úspěšné předání potvrdilo slovinské ministerstvo.

U Chersonu jsou zbytky lepších jednotek. Jejich ztráta by Rusku znemožnila ofenzivu, říká expert Janovský

Číst článek

T-55 byl vyvinut na konci druhé světové války jako hlavní bojový tank Sovětského svazu. Slovinsko tyto stroje zmodernizovalo podle standardů NATO a v počtu 30 kusů tvořily zálohu slovinské armády. Odborníci hovoří v případě M-55S o zcela novém tanku, než byl původní T-55.

Celkem by mělo Slovinsko podle agentury DPA obdržet od Německa 43 těžkých nákladních vozidel. Předány by podle slovinského ministerstva obrany měly být ještě letos.

Dvoumilionové Slovinsko patří v přepočtu na výkon ekonomiky k největším dodavatelům vojenské techniky na Ukrajinu. V červnu předalo Kyjevu 35 bojových vozidel pěchoty BVP M80A jugoslávské výroby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdroj