Složitá sezona Santa Clausů. Obchodní centra v USA na setkání s vánoční postavou zaváděla pořadníky

2 měsíce starý 13

Pandemie nového koronaviru letos dopadla i na profesi, která je zásadní pro úspěch amerických Vánoc. Lidé, kteří se baví, nebo dokonce živí v převleku Santa Clause, patří často do rizikové skupiny, co se důsledků nemoci covid-19 týče. Zároveň jim koronavirus, který se ve Spojených státech nekontrolovaně šíří, zkomplikoval letošní pracovní sezonu.

Od stálého zpravodaje Washington 13:09 25. prosince 2020

Setkání Santa Clause s dětmi v Michiganu | Foto: Jake May | Zdroj: ČTK/AP

Během pracovní sezony tisíce Santa Clausů po celé zemi obvykle usedají s dětmi na klíně a naslouchají jejich zblízka vyslovovaným přáním, což se letos dalo těžko realizovat.

Už i Santa Claus prý dostal vakcínu proti koronaviru, a může tak i letos bezpečně roznášet dárky

Přední imunolog Anthony Fauci ve vysílání televize CNN americké děti ujistil, že zaletěl na severní pól a Santa Clause osobně naočkoval, takže se i letos může bezpečně spustit americkými komíny, nadělit dárky a zase jít o dům dál.

Když ale opustíme svět dětské fantazie a zamíříme mezi Američany z masa a kostí, kteří o Vánocích a během týdnů před nimi rok co rok těší děti v převleku za Santa Clause, realita není tak veselá.

Santa Claus will be coming to town this year, Dr. Anthony Fauci says.

“I took care of that for you,” he says. “…I took a trip up there to the North Pole; I went there and I vaccinated Santa Claus myself. I measured his level of immunity, and he is good to go.” #CNNSesameStreet pic.twitter.com/CNJ520XTew

— CNN (@CNN) December 19, 2020

Práce za zvýšené sazby

Ve Spojených státech zemřelo kvůli covidu podle statistik Univerzity Johnse Hopkinse přes 320 tisíc lidí, a mezi nimi i někteří oddaní Santa Clausové. Třeba tři členové Mezinárodního bratrstva Santů se skutečným plnovousem.

„Nemusím vám připomínat, že všichni patříme do kategorie lidí s vysokým rizikem komplikací a že je potřeba se podle toho chovat. Covid není něco, s čím by bylo radno si zahrávat,“ řekl síti rozhlasových stanic NPR prezident organizace Stephen Arnold.

‚Všem, kdo pomáhají nést tíži doby‘. Kardinál Duka poděkoval i záchranářům a bezpečnostním složkám

Číst článek

Zároveň se ale členové Arnoldem vedené organizace coby postavy Santa Clause i živí a před Vánoci pracují za zvýšené sazby.

Asi čtvrtina proto prý tuto vánoční sezonu pojala jako kteroukoli jinou – bez roušek a bez dodržování společenského odstupu. Přibližně další čtvrtina obvyklé akce zrušila úplně a zbytek, tedy většina, zvolil kompromis.

Přibylo virtuálních či venkovních akcí se Santa Clausem, americká nákupní centra letos zaváděla rezervační systémy a pořadníky na oddělená osobní setkání se Santou. A ten v rámci prevence proti šíření koronaviru leckde zdravil děti třeba z obřích plastových bublin.

„Být Santa Clausem je letos zkrátka jiné, těžší,“ říká pro oklahomskou rozhlasovou stanici KOSU Keith Hubbard, dlouholetý a celoroční Santa z malého města Cordell.

Lidé ho tam prý znají v této roli, chtějí se fotografovat, chtějí ho obejmout – a on se teď během pandemie musí chovat odměřeně, což ho trápí, protože tím popírá samotnou podstatu postavy, která je symbolem amerických Vánoc.

Jan Kaliba

Zdroj