Smartwings získaly úvěr za téměř 2 miliardy, většinu pokryje stát

3 měsíce starý 11

Letecká společnost Smartwings získala úvěr za 1,92 miliardy korun, 80 procent z něj pokryje státní záruka. Úvěr poskytnou čtyři tuzemské banky UniCredit Bank (celkem 954 milionů korun), Komerční banka (602 milionů korun), ČSOB (254 milionů korun) a Česká spořitelna (189 milionů korun).

Upozornil na to server zdopravy.cz. V pátek vyprší moratorium, které společnost chránilo před věřiteli. Dluh společnosti činí kolem 6,65 miliardy korun, z toho většina je po splatnosti.

Podle dokumentů zveřejněných v registru smluv si SmartWings vzaly celkem dva úvěry: jeden v hodnotě 710 milionů korun a druhý v hodnotě 1,21 miliardy korun.

Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) zajistí 80 % této částky, tedy 1,032 miliardy korun a 568 milionů korun. Zbytek je rizikem bank. Záruka platí šest let do března 2027. Jde o záruku z programu Covid Plus, v kterém čerpaly v dopravě peníze například společnost RegioJet .

ČSA v úpadku

Další tuzemská letecká společnost ČSA, která je dceřinou firmou Smartwings, v minulých týdnech naopak kvůli dluhům skončila v úpadku. Krize donutila Smartwings už vloni k propouštění. Podle dokumentu firmu opustilo 481 pracovníků, další odešli na neplacené volno. Na státní záruky naopak nedosáhly ČSA. Společnost tak na rozdíl od mateřské firmy nedosáhla na komerční úvěr a soud na její vlastní návrh v závěru února zahájil insolvenční řízení. ČSA jsou nyní v úpadku, jejím insolvenčním správcem je společnost INSKOL z Karviné. Aerolinky dluží 1,8 miliardy korun, její vlastníci deklarovali snahu o její reorganizaci a záchranu.

Skupina Smartwings v minulých týdnech a měsících žádala o pomoc stát, poukazuje přitom na pomoc aerolinkám v zahraničí. Letos navrhovala například zřízení kompenzačního programu v hodnotě půl miliardy korun za zrušené lety z loňského jara. Stát však speciální pomoc pro leteckého dopravce odmítl. Smartwings a ČSA patří do skupiny Smartwings Group. Ta patří do skupiny Unimex Group, kterou vlastní podnikatelé Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal. Téměř poloviční podíl ve skupině drží čínská investiční společnost Citic Europe.

Zdroj