Směle na parket. I ponocování v klubu může být zdraví prospěšné, odhaluje studie

před 3 týdny 35

Mezi základní benefity tance se podle odborníků, kteří se podíleli na studii (jejíž výsledky byly publikovány v Journals PLoS ONE v polovině ledna), řadí pokles tělesné hmotnosti a zúžení obvodu pasu. Poskakováním do rytmu pak lidé kromě shazování kil podpoří také krevní tlak, zlepší svou citlivost na inzulin, fyzickou zdatnost nebo hypertenzi.

ČTĚTE TAKÉ: Česko, země obézních dětí. Tloustnou a málo sportují, pomůže daň z cukru, říká expert

Díky jednoduchým pohybům dále mohou předcházet kardiovaskulárním onemocněním, cukrovce a udržovat v rovnováze své duševní zdraví. Tanec patří mezi jednoduché nástroje, které mohou lidé využívat v boji se základními nepřenosnými nemocemi, jimiž v různé míře trpí zejména lidé na Západě.

Ideální forma cvičení pro všechny

„Tanec se může pochlubit širokým spektrem uživatelů a má značnou estetickou hodnotu. Může se provádět samostatně i ve skupinách. Různé styly tance se liší svými nároky na fyzické a pohybové vzorce i stupněm zdatnosti. Navíc téměř neexistují požadavky, v jakém prostředí by se měl praktikovat. Tančit tak mohou lidé kdekoliv a kdykoliv podle svých potřeb,“ vyzdvihují autoři studie.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Moje životospráva je mizerná. Smrti se nebojím, líčil Norbert Lichý. Čeho se nejvíc děsil?

Dá se z toho vyvodit, že zdraví prospěšný může být i tanec v nočním klubu například o víkendu za předpokladu, že lidé nepožili alkohol či jiné návykové látky.

Oproti běžnému cvičení, které lidé praktikují například v posilovnách, když se rozhodnou začít hubnout, má tanec dle expertů významnou výhodu. „Jedná se o fyzickou aktivitu, která v sobě kloubí cvičení, zábavu a společenský aspekt. Právě z tohoto důvodu má tanec přirozenou výhodu při podpoře motivace ke cvičení,“ pokračují autoři studie.

ČTĚTE TAKÉ: Vybuchující bomba, říká k obezitě Prymula. Trpí jí 16 procent dětí, na vině jsou i uzeniny

Díky těmto benefitům je podle odborníků tanec ideální dlouhodobě udržitelnou formou cvičení. „Jedná se o společenský způsob cvičení, který bude účastníky bavit, a ne dřina, do níž se budou nutit. Nejvíce výhod z něj budou těžit ti, kteří trpí nadváhou nebo obezitou,“ vyzdvihla dle webu Good News Network Yaya Zhangová, spoluautorka studie, která působí jako doktorandka na Hunanské univerzitě v Číně.

Odborníci nedávno publikovaného výzkumu vycházeli z deseti studií, které byly zveřejněny do července roku 2023 v rámci sledování tanečních benefitů. Zaměřili se pouze na výzkumy, které sledovali dopad tance u lidí s obezitou či nadváhou. Naopak u formy tance si odborníci žádná omezení nestanovili.

Tým autorů navzdory publikovaným výsledkům poznamenal, že je třeba provést další výzkumy na toto téma – s jistotou však konstatovali, že tanec je při hubnutí „velice účinný“.

Přečtěte celý článek