Smrt 14leté dívky při porodu pobouřila svět. OSN odsoudila dětské sňatky

2 měsíce starý 48

Tragická smrt nezletilé dívky vyvolala pobouření na sociálních sítích. Petici za zahájení vyšetřování, která byla spuštěna ve čtvrtek, podepsalo do pondělí téměř 60 tisíc lidí. Policie už oznámila, že kromě úmrtí vyšetří i „různé případy sexuálního zneužívání dětí, včetně znásilnění, které jsou maskovány jako dětské sňatky“.

„S hlubokým znepokojením sledujeme a důrazně odsuzujeme okolnosti, které vedly k předčasnému úmrtí 14leté Memory Machayaové, jež zemřela při porodu ve svatyni apoštolské sekty,“ uvedla OSN v tiskovém prohlášení zaslaném Zimbabwe.

Čtrnáctiletá Memory zemřela před měsícem. Veřejnost se o případu dozvěděla minulý týden poté, co byl dívčiným příbuzným odepřen přístup na její pohřeb a upozornili na to média.

„Bohužel se stále objevují zprávy o sexuálním zneužívání nezletilých dívek, včetně nucených sňatků, a toto je jeden z těchto smutných případů,“ stojí v prohlášení. Podle OSN hrozí, že v téměř 15milionové zemi se před dosažením 18 let provdá každá třetí dívka.

Za nárůstem svazků s dívkami stojí i koronavirus

Číslo převzaté z oficiálních statistik je podhodnocené, uvedla Nyaradzayi Gumbonzvandaová z nevládní organizace Rozaria Memorial Trust, která bojuje proti dětským sňatkům. Pandemie COVID-19 podle ní vedla k prudkému nárůstu dětských nevěst. Dívky totiž nenavštěvují školy a prohloubila se chudoba.

Podle zimbabwského zákona dívky a chlapci nemohou uzavřít sňatek, pokud jim je méně než 18 let. Zákon byl schválen poté, co ústavní soud v roce 2016 zrušil normu, která povolovala provdání mladých žen od 16 let.

Sňatky v dětském věku ale v této africké zemi zůstávají velmi rozšířené kvůli chudobě nebo z náboženských důvodů či společenských zvyklostí.

Zdroj