SMS neřekly poslední slovo. Messengery je sice překonávají, někde ale zažívají renesanci

6 měsíce starý 7

Spousta uživatelů má dnes ve svém smartphonu mobilní data, a díky oblíbeným messengerům, přes které můžete posílat, nejen text, ale i fotografie, videa, zvuky, animace a emotikony, se může zdát, že jsou textové zprávy v roce 2023 na pokraji zájmu. I přesto, že jsou s námi „esemesky“ už 30 let, stále je používá překvapivě velké procento uživatelů po celém světě.

Samotné označení SMS (Short Message Service) značí textovou zprávu maximální délce 160 znaků. Jejich výhodou je široká kompatibilita se všemi telefony a smartphony na trhu. Jejími nevýhodami je pak nemožnost zasílání multimédií, což je doménou nadstavby v podobě jakési „nadstavby“ RCS služeb. Ale zpět k textovkám...

Klepněte pro větší obrázek
To je hodně překvapivé. V USA je od roku 2017 vidět výrazný nárust ve využívání textovek na úkor různých messengerů. Je na vině velká rozdrobenost jednotlivých platoforem?

Každý se se po celém světě pošle cca 23 miliard textových zpráv, což je stále velmi slušné číslo. Běžné textovky však poráží instant messengery WhatsApp a Facebook Messenger, přes které se každý den pošle celosvětově 50 miliard zpráv. Jenže třeba nad takovým Snapchatem mají textovky velmi slušný náskok. Každý den se totiž odešle „jen“ 5 miliard snapů. V řeči čísel zabírají textovky v současnosti zhruba 18 procent textového komunikačního provozu, a to rozhodně není málo.

Využití textových zpráv má v mnoha státech klesající tendenci, na vrcholu byly textovky mezi roky 2011 až 2014, od té doby z jejich „koláče“ postupně ukrajují větší a větší části aplikace pro instant messaging. A to až do dnešních dní. Najdou se však výjimky, které potvrzují pravidlo. 

Klepněte pro větší obrázek
U Německa si můžeme ukázat druhou stranu mince. Využití SMS je niží, než v roce 2000!

Asi byste netipovali, že v Číně bylo využívání SMS zpráv v loňském roce na historickém maximu. Podobná „SMS renesance“ je patrná i v USA. Po propadu v roce 2017 využití textovek dohnalo roky, kdy se textovky vyhřívaly na výsluní. Vzestup zájmu o obyčejné textové zprávy hlásí i Španělsko. A co za tím hledat? Důvodů může být více, ale tím největším je zřejmě chybějící spolupráce různých messengerů.

Pokud nevíte, kterou z aplikací protistrana aktivně používá (může ji mít jen nainstalovanou, a to třeba jen někdy v minulosti, přesto je vedena ve vašem kontaktním seznamu), je prostě jistější poslat SMSku. To stejné platí i tehdy, pokud víte, že jeden z vašich kontaktů využívá WhatsApp, druhý Telegram, třetí Messenger a čtvrtý zase Viber. Textová vlákna máte pěkně vedle sebe, a s maximální jednoduchostí a efektivitou.

Klepněte pro větší obrázek
Malé srovnání. Na celém světě se za minutu pošle 16 milionů textovek, Messenger za minutu eviduje 34,7 milionů odeslaných zpráv. Tedy více, než dvojnásobek. I tak jsme však počty odeslaných SMS čekali daleko nižší

Většina zemí však hlásí trvalý pokles odeslaných zpráv. Francie, Itálie, Německo nebo Velká Británie jsou dokladem toho, že instant messaging velmi rychle přebírá otěže nad textovým provozem mezi smartphony. Jenže, textovky mají i v moderní době stále co nabídnout, i kdyby to měla být jen univerzálnost a rychlá dostupnost přímo v telefonu bez nutnosti instalace jakýchkoliv aplikací třetích stran. Z trhu tedy jen tak nezmizí.

Historie textové komunikace

1837 - byl vynalezen první elektronický telegrafní stroj, který byl schopen posílat textové zprávy

1844 - Samuel Morse posílá první dálkový telegram, který ve skutečnosti používal Morseovu abecedu, kterou vynalezl. Místo skutečných písmen a a čísel se jedná se o řadu teček a čárek představujících písmena abecedy a číslice. Uživatelé pak mohou tečky a čárky převést na čitelnou zprávu

1894 - Guglielmo Marconi vynalezl rádiový vysílač, který vedl k radiotelefonii (tj. k mluvení prostřednictvím rádiového signálu)

1908 - Telegramy fungují globálně a umožňují posílat zprávy do vzdálených zemí, dokonce i přes oceány. Rychlost zasílání zpráv prostřednictvím telegramu dosáhla 200 slov za minutu

1933 - V Německu se dostává do středobodu zájmu Telex, schopný posílat zprávy dálnopisem, které pak příjemce mohl číst bez převádění jakýchkoli kódů

1971 - University of Hawaii úspěšně používá ultravysokofrekvenční rádiové vlny k odesílání dat textových zpráv. Stejná technologie byla později vyvinuta pro bezdrátové sítě, které používáme dodnes, i když v podstatně vyspělejší formě.

1984 - Finští inženýři Friedhelm Hillebrand a Bernard Ghillebaert vyvinuli první SMS zprávu, jak ji známe dnes…

1992 - …ale teprve v roce 1992 byla odeslána SMS z PC na mobilní telefon přes britskou síť Vodafone.

1993 - inženýr Brennan Hayden posílá první komerční textovou zprávu. To se v době, kdy se na trh dostal první telefon značky Nokia, který mohl přijít a odesílat SMS zprávy. 

1997 - Nokia uvádí na trh první mobilní telefon s QWERTY klávesnicí namísto alfanumerické. Dříve museli uživatelé stisknout tlačítko „3“ dvakrát, aby například v textové zprávě vytvořili písmeno E

1999 - Zavedení SMS zpráv napříč sítěmi, bylo možné poslat zprávu do jiné sítě, než je ta vaše

2000 - Textové zprávy se staly oblíbeným způsobem komunikace, ale stále byly hodně drahé. Uživatelům byly účtovány poplatky za každou odeslanou textovou zprávu. Každý uživatel měsíčně v průměru poslal 35 textovek. 

2002 - Obrovský nárust počtu zaslaných SMS, v tomto roce bylo odesláno 250 miliard textových zpráv.

2007 - Posílání SMS zpráv se stává populárnější než telefonování, 73 % majitelů mobilních telefonů využívá službu SMS.

2010 - Počet odeslaných SMS zpráv dosáhl historického maxima 6,1 bilionů zpráv odeslaných za jeden rok.

2013 - Majitelé chytrých telefonů si začínají uvědomovat potenciál internetových služeb a instant messengerů pro zasílání zpráv, jako je WhatsApp. Tyto aplikace se postupně začínají využívat častěji, než SMS zprávy 

Zdroj: SellCell

Zdroj