Smůla pro Android. iMessage může zůstat jen Applu, Evropská komise tuto službu nevidí jako klíčovou

před 1 týden 30

Evropská komise ukončila šetření trhu, která začalo loni v září. Největší otazník visel nad službou iMessage, která měla potenciál k tomu, aby mohla být označena jako Gatekeeper (alias „Strážce“), a tudíž by se na ní vztahovaly nové regulace a nutnost otevřít se trhu. EU však svým rozhodnutím překvapila, nejen nás, ale také Google, který si už určitě myslel, že alespoň v Evropě budou mít Androidy v dohledné době snadnou možnost propojení se službou iMessage, kterou si jinak Apple úzkostlivě střeží.

Klepněte pro větší obrázek
Takto bude v iOS 17.4 vypadat instalace alternativního obchodu. Finanční stránku věci má však Apple natolik podchycenou, že neočekáváme, že by se v oběhu objevilo více alternativních obchodů. V průběhu testování bety iOS 17.4 zatím nepřibyl žádný...

Z vyjádření komise však vyplývá, že iMessage nezařadila mezi tzv. gatekeepery. A týká se to i vyhledávače Bing, prohlížeče Edge a reklamního systému od Microsoftu, které jsou k dispozici, nejen na desktopu, ale také v mobilních zařízeních. Obě firmy rozhodnutí EU uvítaly, a Apple zřejmě dvojnásob, protože platforma jako taková splňovala kritéria velikostí uživatelské základny. Ovšem určitě pomohlo i oznámení podpory RCS, které si Apple načasoval zcela ideálně na 16. listopadu 2023. A to byl poslední den možného odvolání proti označení „gatekeeper“ ze strany EU. Říkejte tomu, jak chcete, ale toto náhoda rozhodně nebyla.

Ještě se prošetřuje iPadOS

Apple tak na jednu stranu přijme RCS, ale současně mu zůstane „lépe zabezpečená“ iMessage. A to znamená, že se na zavedených pořádcích prakticky nic nezmění. Androidy v konverzacích s iPhony budou mít i v éře RCS nadále zelené bubliny, takže se na ně bude stále nahlížet přes prsty. Apple však má v ohni ještě jedno „želízko“ v ohni. Evropská komise stále vyšetřuje, zda podmínky „strážce“ nesplňuje i operační systém iPadOS. Pokud je splňovat bude, dorazí podpora alternativních obchodů i na iPady. Konečné rozhodnutí však zatím nepadlo.

Jako základní služby platformy pro textovou komunikaci tak byly v EU označeny služby WhatsApp a Messenger, které pracují na tom, aby se mohly propojit s aplikacemi třetích stran. Už teď je jasné, že ve WhatsApp se bude nutné přihlásit k příjmu zpráv z externích aplikací, současně však alternativní komunikátory budou muset mít podepsanou smlouvu se společností Meta. 

Jakmile vstoupí nová pravidla DMA v platnost (7. března), bude muset systém iOS, App Store a prohlížeč Safari splňovat nejpřísnější požadavky tohoto nařízení. Apple už své změny prezentoval na veřejnosti, a sklidil za ně jen vlnu kritiky. Mezi řádky se EU se svými novými pravidly jen vysmívá, a je otázkou, jak na to EU zareaguje. V aktuálních tiskových zprávách se k podmínkám Applu nijak nevyjadřuje.

Zdroj: Evropská komise

Přečtěte celý článek