Smutný dozvuk DMA. iPhony v Evropě přestanou podporovat webové miniaplikace na domovské obrazovce

před 2 měsíce 72

V souvislosti s blížícími se pravidly DMA z iPhonů v Evropě zmizí funkce, která byla u iPhonů od nepaměti. Konkrétně máme na mysli aplikace na domovské obrazovce alias PWA (Progressive Web Apps). Ty bylo možné až dosud přidat přes prostřední nabídku ve spodní liště při prohlížení webové stránky v prohlížeči Safari, pokud to daná webová stránka podporovala. U evropských iPhonů to však po březnové aktualizaci na iOS 17.4 už nebude možné.

Klepněte pro větší obrázek
Po updatu na iOS 17.4 přijdou uživatelé iPhonů o aplikace na domovské obrazovce. Na plochu si nově umístíte jen odkaz na webovou stránku, popř. miniaplikaci bez notifikací a bez trvalého přístupu do paměti. A to znamená, že se tyto aplikace stejně stanou zbytečné

Hlavní příčinou je otevření systému iOS alternativním webovým prohlížečům, které nebudou muset využívat „povinný“ WebKit. Právě ten přitom používají zmiňované aplikace na domovské obrazovce kvůli dodržení bezpečnosti a soukromí, aby byla úroveň zabezpečení stejná jako u nativních iOS aplikací. Bez této izolace by podle Applu podvržené webové aplikace mohly číst data z dalších podobných aplikací či přistupovat k fotoaparátu, mikrofonu a k poloze uživatelů bez jejich souhlasu. Apple by pro zajištění integrity musel naprogramovat novou architekturu, což se mu kvůli dalším pravidlům DMA nevyplatí.

Pokud tedy na domovské obrazovce iPhonu máte uložené a používáte webové aplikace, připravte se na velké změny. Webové aplikace se budou otevírat v defaultním prohlížeči (Safari nebo jakýkoliv jiný), a již nikoliv v samostatném okně. Tyto aplikace přijdou o podporu dlouhodobého ukládání dat a nebudou u nich fungovat notifikace. Na plochu bude možné nadále uložit jen zástupce, který vám rovnou otevře nastavenou webovou stránku, podpora smysluplných webových aplikací však pro Evropany končí. 

Zdroj: Apple

Přečtěte celý článek