Smutný pohled na české sady. Ovocnáři kácí hektary stromů, dřevo nabízejí za pakatel

před 2 měsíce 74

Ještě roky by mohly dávat úrodu, místo toho teď ovocné stromy končí pokácené. Matematika je v tomto ohledu jasná: minimální výkupní cena jablek nepokryje náklady na pěstování, a tak se na řadě míst kácí. V Libčanech na Královéhradecku sadaři nabízejí, aby si lidé dřevo levně odkoupili na topení.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Podezřelé ceny cukru. Antimonopolní úřad odhalil výrazné navýšení marží na pultech řetězců

„Máme 146 hektarů, likvidujeme zhruba sedminu sadů. Skoro 18 hektarů jabloní a zhruba tři hektary višní,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS vedoucí ovocnářské výroby Zemědělského družstva Libčany Luboš Němec.

Kubík dřeva v družstvu vyjde zhruba na sto korun. Jedná se o bezkonkurenční ceny, protože běžně se takové množství palivového dřeva prodává přibližně za 1 500 korun. Zájemci si akorát musí navíc stromy nařezat a naložit. „Je to prakticky zadarmo, skoro by se dalo říct, že se platí za vytažení stromku,“ uvedl jeden ze zájemců.

Na současné špatné situaci trhu s ovocem se podepsala loňská sezona, kdy měli ovocnáři přijít mimo jiné kvůli mrazům až o polovinu zisků. Souboj svádějí se zbožím z dovozu. „S obnovou sadů je to velice komplikované, protože náklady jsou i přes dotace vysoké. Pokud si stát nebude chránit vnitřní trh tak jako Němci, Francouzi či Španělé, bude situace horší,“ varoval Němec s tím, že velkou konkurencí představuje dovoz z Polska.

Podle ovocnářské unie ubylo už loni přes osm procent sadařských ploch a předpokládá se, že zmizí dalších šest procent. Pokud se do cen ovoce nebudou moci promítnout vysoké náklady, problémy se podle sadařů budou prohlubovat.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Mezi farmáři to vře. Byrokracie v českém zemědělství je horší než v EU, varuje agrární analytik Petr Havel

Přečtěte celý článek