Snažil se ujet policistům, podcenil ale možnosti kabrioletu. Dopadli ho díky náledí

5 měsíce starý 19

„Policisté chtěli řidiče zkontrolovat při běžné hlídkové činnosti, on ale na jejich výzvu nezastavil a naopak šlápl na plyn,“ popisuje mluvčí policie Libereckého kraje Adéla Fialová obvyklý začátek všech honiček.

V tomto případě ale řidič za volantem značně přecenil možnosti svého vozu. „To je lehounký sporťáček, který se hodí někam na francouzské pobřeží do Saint-Tropez, ale rozhodně ne na honičky s policií v zimním období v Jizerských horách,“ kroutil hlavou nad záznamem z policejního vozu dopravní expert Roman Budský.

Nedobrovolně driftoval

Na čistém asfaltu si ještě řidič dokázal od policistů držet odstup, i když za cenu jízdy na hraně možností, kdy ohrožoval řadu dalších řidičů a jen se štěstím to neskončilo srážkou s jiným autem. Když se ale na horské silnici se stoupající nadmořskou výškou objevil led a sníh, začal mít značné problémy.

Nejprve v zatáčkách nedobrovolně driftoval a pak už začal zpomalovat, když cítil, že jeho vůz má v kolejích vyjetých do sněhu problémy udržet se vůbec na silnici. „Vzdal to v důsledku přírodních živlů,“ komentuje stručně policejní mluvčí neobvyklou pomoc počasí.

Ukázalo se, že muž za volantem má zákaz řízení a dokonce už byl v minulosti za jízdu bez řidičáku odsouzený. Teď ho čeká to samé, jen s tím rozdílem, že jako recidivista už jen stěží vyvázne s podmínkou.

Podle Romana Budského je to velmi poučný příběh pro všechny, které byť jen na zlomek sekundy napadlo, že by policistům na znamení nezastavili. „Je potřeba si uvědomit, že policisté mají stále lepší auta uzpůsobená podmínkám, ve kterých se pohybují. Navíc sami procházejí specializovaným výcvikem, takže šance, že jim ujedete, je skutečně minimální,“ míní dopravní expert.

Mnohem pravděpodobnější podle něj je, že si k prohřešku, který chce dotyčný zakrýt, přidá ještě další. „Můžete třeba způsobit vážnou dopravní nehodu a někoho zranit nebo usmrtit, což ve srovnání s postihem za jízdu pod vlivem alkoholu nebo bez řidičáku přinese mnohem závažnější trest. Každý soudný člověk jednoduše hodí ručník do ringu, zastaví a do honičky s policisty se nepouští,“ zdůrazňuje Budský.

Zdroj