Sněhové přeháňky a vítr. Počasí na některých místech v Česku komplikuje dopravu

1 měsíc starý 39

 ČTK

ČTK

Dopravu na některých místech republiky komplikují sněhové přeháňky, kvůli silnému větru se tvoří sněhové jazyky, podobně tomu bylo v pondělí. Problémy se sjízdností mají řidiči zejména na Vysočině, kde se stalo několik nehod. Kamiony v kopcích nemohou vyjet, stojí například v mohelnickém kopci v Olomouckém kraji. V Libereckém kraji zůstává pro kamiony zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a také dvě silnice na Liberecku. V Orlických horách je zavřená silnice z Šerlichu do Orlického Záhoří. Na horách dnes meteorologové čekají trvalejší sněžení se silným větrem, který by mohl na silnicích tvořit sněhové jazyky a závěje.

Dopravní komplikace na Vysočině kvůli sněhu a silnému větru.Zvětšit fotkuKliknutím zvětšíte Zvětšit fotografii Zvětšit fotografii Zvětšit fotografii gallery 8 fotografií v galerii ›

Dopravní komplikace na Vysočině kvůli sněhu a silnému větru. | Foto: HZS Kraje Vysočina

V Libereckém kraji leží vrstva rozbředlého sněhu i na hlavních tazích, stále tam místy sněží a vítr v nárazech přesahuje 60 kilometrů v hodině. Řidiči by měli být velmi opatrní a zpomalit, sněžení zhoršuje dohlednost, upozorňují silničáři. Silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál na hraniční přechod do Polska zůstane pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny zavřená nejméně do 10:00. Vzhledem k vývoji počasí není ale vyloučeno, že silničáři uzavírku prodlouží. Pro autobusy a osobní auta je silnice průjezdná. Pro těžká nákladní auta nad šest tun jsou uzavřené také dvě komunikace na Liberecku, a to silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo z Mníšku na Raspenavu a Hejnice a také silnice třetí třídy z Rynoltic do Hrádku nad Nisou. Obě uzavřené komunikace leží v chráněné oblasti, v nichž silničáři solit nemohou.

Sněžilo celou noc

Na Vysočině padal v noci sníh zejména na na Žďársku, Třebíčsku a Jihlavsku. „Sněhové přeháňky byly celou noc, také nárazový vítr, tvoří se sněhové jazyky, venku bylo okolo 110 sypačů, je to sjízdné s maximálně zvýšenou opatrností,“ řekl dispečer krajských silničářů Roman Hubený. Nehoda dvou nákladních aut ve Stonařově na Jihlavsku zablokovala před 5:00 silnici I/38. Podle mluvčí policie Dany Čírtkové bude kvůli nehodě silnice neprůjezdná zřejmě celé dopoledne. Auta jsou hodně poškozená, vysypal se z nich náklad. Při nehodě se zranili dva lidé. Policie eviduje také nehody v Humpolci, kde se srazila dodávka a osobní auta, a nehody v Havlíčkově Brodě. Osobní auto havarovalo také za Blatnicí na Třebíčsku.

V Královéhradeckém kraji zůstával ráno sníh zejména na silnicích nižších tříd. Kvůli hrozícím pádům stromů pokrytých silnou námrazou zatím zůstává v Orlických horách uzavřená silnice z Šerlichu do Orlického Záhoří, uvedli silničáři a policie. Na nesolených horských silnicích v Krkonoších a v Orlických horách leží vrstva ujetého sněhu, která je místy zledovatělá.

Dopravní komplikace na Vysočině kvůli sněhu a silnému větru.

Vichr, sníh, led. Zima komplikuje dopravu, na Žďársku hrozí sněhové jazyky

Silnice namrzají také ve vyšších polohách v jižních Čechách. „Sněží, jsou lokální přeháňky, hlavně na Českokrumlovsku, Jindřichohradecku, Prachaticku. Napadlo od dvou do čtyř centimetrů sněhu. Vlivem větru se ve vyšších polohách tvoří sněhové jazyky, máme v terénu 112 sypačů. Vítr zatím neláme větve. Ve vyšších polohách, jak je teplota níž, to má tendenci přimrzat,“ řekla ČTK dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Andrea Sáčková.

V Olomouckém kraji byl ráno na silnicích rozbředlý sníh zejména v horských okresech Jeseník a Šumperk a také ve vyšších polohách Olomoucka a Prostějovska. Obtížně sjízdná je silnice I/35 z Mohelnice na Šumpersku do Moravské Třebové. Řidiči na sociálních sítích upozorňují na to, že nákladní vozidla po této silnici kvůli kluzkému povrchu ráno neprojedou, osobní vozidla jen s obtížemi. Problémy měly ráno kamiony také na zasněžené silnici ze Šternberka směrem na Moravský Beroun.

Dopravní komplikace na Vysočině kvůli sněhu a silnému větru.Dopravní komplikace na Vysočině kvůli sněhu a silnému větru.Zdroj: HZS Kraje Vysočina

Ve Zlínském kraji je kvůli ledovce neprůjezdná silnice III/42826 v délce 7,6 kilometru mezi Modrou na Uherskohradišťsku a rekreační oblastí Bunč, která leží na rozhraní okresů Uherské Hradiště a Kroměříž. „Vozovka se v zimě neudržuje,“ uvedli silničáři. Na vozovkách na Vsetínsku zůstával dnes ráno na řadě míst sníh, lokálně hrozilo, že na nich vznikne námraza. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. S opatrností jsou sjízdné i vozovky na Zlínsku a Uherskohradišťsku, které jsou většinou po chemickém ošetření holé a mokré. Na Kroměřížsku jsou mokré silnice zpravidla sjízdné bez omezení.

V Pardubickém kraji se sněhové jazyky tvoří v oblasti Poličky, Vysokého Máta a v Železných horách. Na silnici I/11 přes Suchý vrch v úseku Červená Voda - Jablonné nad Orlicí jsou povinné sněhové řetězy. Hasiči od rána zasahují u několika dopravních nehod. V České Třebové se střetl osobní automobil s nákladním autem převážejícím osobní vozy. V Dolní Čermné na Orlickoústecku skončilo osobní auto mimo silnici a hrozilo, že spadne do potoka. V Rohovládově Bělé na Pardubicku sjel autobus do příkopu, čtyři cestující a řidič vyvázli bez zranění.

Ve středních Čechách byla ráno ledovka na Kladensku a v části Kutnohorska, v obcí Jílové u Prahy evidují policisté uvízlý autobus.

Jihočeský kraj

Na silnicích v jižních Čechách se ve vyšších polohách tvoří sněhové jazyky. V kraji jsou sněhové přeháňky, na výše položených místech silnice namrzají. Silničáři zasahují nyní v terénu se 112 sypači. ČTK to dnes řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Andrea Sáčková. Nejvyšší denní teploty budou dnes v kraji od jednoho do čtyř stupňů Celsia. V nejvyšších polohách se mohou podle meteorologů tvořit i závěje.

„Sněží, jsou lokální přeháňky, hlavně na Českokrumlovsku, Jindřichohradecku, Prachaticku. Napadlo od dvou do čtyř centimetrů sněhu. Vlivem větru se ve vyšších polohách tvoří sněhové jazyky, máme v terénu 112 sypačů. Vítr zatím neláme větve. Ve vyšších polohách, jak je teplota níž, to má tendenci přimrzat,“ řekla dispečerka.

V kraji bude dnes podle meteorologů proměnlivá oblačnost, místy sněhové přeháňky nebo sněžení, v polohách pod 400 metrů i srážky smíšené. Na horách bude sněžení trvalejší. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od jednoho do čtyř stupňů Celsia, na horách od minus tří k nule.

Královéhradecký kraj

V Královéhradeckém kraji v noci na dnešek sněžilo. Sníh ráno zůstával zejména na silnicích nižších tříd. Kvůli hrozícím pádům stromů pokrytých silnou námrazou zatím zůstává v Orlických horách uzavřená silnice ze Šerlichu do Orlického Záhoří, uvedli silničáři a policie. Na horách dnes meteorologové čekají trvalejší sněžení se silným větrem, který by mohl na silnicích tvořit sněhové jazyky a závěje.

Hlavní silniční tahy v kraji byly dnes ráno většinou mokré nebo se zbytky rozbředlého sněhu. Na nesolených horských silnicích v Krkonoších a v Orlických horách leží vrstva ujetého sněhu, která je místy zledovatělá.

Dnes by mělo být v Královéhradeckém kraji oblačno se sněhovými přeháňkami. V nižších polohách se čeká sníh s deštěm. Teploty by se měly pohybovat od nuly do plus tří stupňů Celsia, na horách od minus jednoho do minus čtyř stupňů.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji dnes sněží a je silný nárazový vítr, který komplikuje úklid sněhu z komunikací. Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost. Nejméně do 10:00 zůstane kvůli sněžení pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov s dál na hraniční přechod do Polska. Vzhledem k vývoji počasí není ale vyloučeno, že silničáři uzavírku prodlouží. Pro autobusy a osobní auta je silnice průjezdná.

V Libereckém kraji se stále objevují sněhové přeháňky, na horách je sněžení intenzivnější. Vítr v nárazech přesahuje 60 kilometrů v hodině. I na hlavních tazích leží vrstva rozbředlého sněhu a řidiči by měli být velmi opatrní a zpomalit, sněžení navíc zhoršuje dohlednost. Zvýšenou opatrnost doporučují silničáři na silnici 65 na Jablonec, kde je vlivem intenzivního sněžení a silného větru vidět sotva na sto metrů. Kvůli větru odklízeli hasiči v noci šest popadaných stromů, aktuálně ale na silnicích žádné problémy tohoto druhu hlášené nejsou.

Jeseníky hlásí ideální sněhové podmínky a plná parkoviště v lyžařských střediscích. 28. ledna 2023

Střediska v Jeseníkách hlásí ideální sněhové podmínky. Parkoviště jsou přeplněná

Na Liberecku zatím zůstávají pro těžká nákladní auta nad šest tun uzavřené také dvě silnice na Liberecku. Neprůjezdná je pro kamiony silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo z Mníšku na Raspenavu a Hejnice. Řidiči musí využít silnici 13 přes Frýdlant. V pátek silničáři kvůli problémům se sjízdností uzavřeli pro kamiony také silnici třetí třídy z Rynoltic do Hrádku nad Nisou. Do Hrádku musejí řidiči kamionů jet po hlavní silnici 13 a 35 přes Bílý Kostel, kde se solí. Obě uzavřené komunikace leží v chráněné oblasti, kde silničáři solit nemohou.

V Libereckém kraji je dnes oblačno až zataženo se sněžením, které na Českolipsku přechází ve sníh s deštěm. Teploty se pohybují od minus tří do dvou stupňů. Podobné počasí bude podle meteorologů po celý den, teploty vystoupají maximálně ke čtyřem stupňům. Sněžení a také silný vítr očekávají meteorologové v Libereckém kraji až do čtvrtka, v polohách nad 600 metrů se mohou tvořit sněhové jazyky a nad 800 metry i závěje. Vítr může v nárazech přesáhnout 70 kilometrů v hodině.

Olomoucký kraj

Na rozbředlý sníh si dnes ráno musejí dát pozor řidiči ve vyšších polohách Olomouckého kraje, kde v noci byly sněhové přeháňky. Kvůli silnému větru se mohou v některých částech kraje tvořit sněhové jazyky. Dohlednost na silnicích snižují sněhové přeháňky, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

V noci sněžilo téměř v celém kraji, do terénu opět vyrazily pluhy a sypače. Rozbředlý sníh byl ráno na silnicích zejména v horských okresech Jeseník a Šumperk a také ve vyšších polohách Olomoucka a Prostějovska. Obtížně sjízdná je silnice I/35 z Mohelnice na Šumpersku do Moravské Třebové. Řidiči na sociálních sítích upozorňují na to, že nákladní vozidla po této silnici kvůli kluzkému povrchu ráno neprojedou, osobní vozidla jen s obtížemi.

Problémy měly ráno kamiony také na zasněžené silnici ze Šternberka směrem na Moravský Beroun. Na Prostějovsku správa silnic varuje před sněhovými jazyky, které se kvůli silnému větru mohou ráno tvořit v okolí Protivanova a Konice. Dálnice v kraji jsou zpravidla holé a mokré, to samé platí pro hlavní silniční tahy v nižších polohách.

Pardubický kraj

Ve výše položených oblastech Pardubického kraje leží na silnicích nový sníh. Většinou je po solení rozbředlý, tam, kde se sůl nepoužívá, tvoří i uježděnou vrstvu. Všechny komunikace jsou s opatrností sjízdné.

Motoristé by měli být opatrní zvláště v okolí Hlinska, Lanškrouna, Ústí nad Orlicí, Svitav nebo Žamberka, V oblasti Poličky, Vysokého Máta a v Železných horách se tvoří sněhové jazyky. Na silnici I/11 přes Suchý vrch v úseku Červená Voda - Jablonné nad Orlicí jsou povinné sněhové řetězy.

Hasiči od rána zasahují u dopravních nehod. V České Třebové se střetl osobní automobil s nákladním autem převážejícím osobní vozy. V Dolní Čermné na Orlickoústecku skončilo osobní auto mimo silnici a hrozilo, že spadne do potoka. V Rohovládově Bělé na Pardubicku sjel autobus do příkopu, čtyři cestující a řidič vyvázli bez zranění.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, je silný až nárazový vítr. Na části území sněží nebo jsou sněhové přeháňky. Teploty se pohybují mezi minus třemi a plus dvěma stupni.

Středočeský kraj

Silnice ve středních Čechách jsou dnes ráno mokré po chemickém ošetření, na většině míst sjízdné se zvýšenou opatrností. Na Kladensku a v části Kutnohorska je ledovka, řekla ČTK pracovnice dispečinku krajské správy a údržby silnic Kamila Černá.

„Na Kladensku vyjely po 4:00 všechny sypače, tam se držel čerstvý sníh, ale už je to černé, na Kutnohorsku byla ledovka v oblasti Kácova,“ řekla Černá.

V obcí Jílové u Prahy evidují policisté uvízlý autobus, na místě je ledovka.

Teploty v regionu se dnes pohybují většinou od jednoho do dvou stupňů Celsia. V části regionu prší nebo padá sníh a je silný vítr.

Kraj Vysočina

Silnice na Vysočině jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností kvůli nočnímu sněžení a větru. Sníh padal hlavně na Žďársku, Třebíčsku a Jihlavsku. Policie eviduje několik nehod, jedna z nich zablokovala silnici I/38 ve Stonařově na Jihlavsku, což může zvýšit provoz na silnicích nižších tříd v okolí, které jsou ale obtížně sjízdné. Na silnicích leží vrstva sněhu, někde rozbředlého, kvůli větru se tvoří také sněhové jazyky. Vyplývá to z informací policie a dispečinku Krajské správy a údržby silnic Kraje Vysočina.

"Sněhové přeháňky byly celou noc, také nárazový vítr, tvoří se sněhové jazyky, venku bylo okolo 110 sypačů, je to sjízdné s maximálně zvýšenou opatrností," řekl dispečer krajských silničářů Roman Hubený.

Dopravní komplikace na Vysočině kvůli sněhu a silnému větru.Dopravní komplikace na Vysočině kvůli sněhu a silnému větru.Zdroj: HZS Kraje Vysočina

Nehoda ve Stonařově, při které se srazila dvě nákladní auta, se stala před 5:00. Podle mluvčí policie Dany Čírtkové bude kvůli nehodě silnice neprůjezdná zřejmě celé dopoledne. Auta jsou hodně poškozená, vysypal se z nich náklad. „Vzhledem k počasí nebudou stavěny žádné objízdné trasy, protože silnice nižších tříd jsou obtížně sjízdné. Pokud to jde, ať řidiči volí jinou trasu,“ uvedla Čírtková.

U nehody zasahovali také hasiči. Podle jejich mluvčí Petry Musilové museli jednoho z řidičů vyprostit z havarovaného auta pomocí hydraulického nářadí. Při nehodě se zranili dva lidé. Policie eviduje také nehody v Humpolci, kde se srazila dodávka a osobní auta, a nehody v Havlíčkově Brodě. Osobní auto havarovalo také za Blatnicí na Třebíčsku.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu bude dnes na Vysočině oblačno až zataženo, sněhové přeháňky budou na celém území kraje. Odpolední teploty se budou pohybovat od nuly do tří stupňů Celsia. Vítr bude mít v nárazech rychlost 50 až 70 kilometrů v hodině.

Tragická dopravní nehoda u Habrů na Havlíčkobrodsku.Tragická dopravní nehoda u Habrů na Havlíčkobrodsku.Zdroj: Policie ČR

Zlínský kraj

Na vozovkách na Vsetínsku zůstával dnes ráno na řadě míst sníh, lokálně hrozilo, že na nich vznikne námraza. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. S opatrností jsou sjízdné i vozovky na Zlínsku a Uherskohradišťsku, které jsou většinou po chemickém ošetření holé a mokré. Na Kroměřížsku jsou mokré silnice zpravidla sjízdné bez omezení. Vyplývá to z údajů Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Neprůjezdná je kvůli ledovce silnice III/42826 v délce 7,6 kilometru mezi Modrou na Uherskohradišťsku a rekreační oblastí Bunč, která leží na rozhraní okresů Uherské Hradiště a Kroměříž. „Vozovka se v zimně neudržuje,“ uvedli silničáři.

Ve Zlínském kraji bylo dnes ráno většinou zataženo, na Vsetínsku místy se sněžením, na Zlínsku a Uherskohradišťsku se sněhovými přeháňkami. Vál slabý vítr. Teploty se v regionu pohybovaly od minus jednoho do plus tří stupňů Celsia.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude dnes v kraji oblačno až zataženo, místy se sněhovými přeháňkami, v polohách pod 400 metrů nad mořem i smíšenými nebo dešťovými. Nejvyšší odpolední teploty vystoupají na jeden až čtyři stupně Celsia. Foukat bude mírný severozápadní až západní vítr, místy s nárazy o rychlosti kolem 50 kilometrů v hodině.

Hlavní zprávy

Budoucí hradní kancléřka a dosavadní vedoucí kanceláře Senátu Jana Vohralíková (na snímku z roku 2020) Dopravní komplikace na Vysočině kvůli sněhu a silnému větru. Jedna z amerických stíhaček F-16C, které se zúčastnily války v Zálivu Po dobytí největšího vnitrozemského finského města Tampere se na hřbitově Kalevankanka konal pohřeb těch, kteří zemřeli při masakru v Suinule I zvířata se umí před fotoaparátem pořádně předvádět. Ilustrační foto Ví premiér, co vás trápí? Deník.cz nabízí živé debaty s Petrem Fialou. Přehrát video Martin Komárek Autobiografická kniha Závislák je drsným životním příběhem Marcela Trunce, který postupně propadl dvěma těžkým závislostem – alkoholismu a patologickému hráčství. Andrea Verešová a Vanessa Volopichová Pohled na terasu. Denisa Nesvačilová a Petr Kolečko Hynek Adámek na Antarktidě. F. G. Waldmüller, Očekávání. I s litrovým tříválcem není Golf žádnou brzdou provozu Kimchi a probiotika Největší dosud nalezená pravěká květina v jantaru. Stáří se odhaduje na 33 milionů let. Co říká pes tím, když vás olizuje? Vanessa Paradis a Lily-Rose Depp Mrtvice Pro virózu, chřipku i pro covid-19 jsou typické celkové příznaky jako teplota, bolest hlavy nebo bolest kloubů. proc-nehubnu-jak-se-zbavit-kil-navic Vrba během jara a léta obroste listím a poskytne soukromí. Štefan Margita

Prezidentské volby 2023

Druhé kolo prezidentských voleb proběhne v termínu 27. a 28. ledna 2023. Prezident se volí přímou volbou, dosavadní dvě přímé volby vyhrál Miloš Zeman. O názorech prezidentských kandidátů se dozvíte v unikátním seriálu Prezidentský souboji Deníku. O novinách pak v denním zpravodajství z voleb.

Kandidáti na prezidenta, kteří postoupili do druhého kola

Andrej Babiš, Petr Pavel

Ostatní kandidáti na prezidenta

Jaroslav Bašta, Karel DivišPavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr PavelTomáš Zima

Přinášíme také návod, jak volit, a rozhovory s rodinnými příslušníky kandidátů.

Monika Babišová, Klára Fischerová, Robert Neruda, Jitka Divišová

Podívat se také můžete, jak probíhaly prezidentské volby v roce 2018.

Zdroj